Przywódcy Polski, Niemiec i Francji apelują o przyjęcie konstytucji UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2005, 14:30

Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego - Francji, Niemiec i Polski - zgodnie podkreślali w czwartek w Nancy, że należy przyjąć unijną konstytucję, bo tworzy ona ramy funkcjonowania rozszerzonej UE. Dlatego zaapelowali o jej ratyfikację przez wszystkie kraje Unii.

Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego - Francji, Niemiec i Polski - zgodnie podkreślali w czwartek w Nancy, że należy przyjąć unijną konstytucję, bo tworzy ona ramy funkcjonowania rozszerzonej UE. Dlatego zaapelowali o jej ratyfikację przez wszystkie kraje Unii.

Szczyt Trójkąta odbywa się w szczególnym momencie, na 10 dni przed francuskim referendum w sprawie konstytucji UE. "Dziś mamy wspólnotę, która chce zakorzenić bezpieczeństwo, swobodę i demokrację; taka jest ambicja traktatu konstytucyjnego" - przekonywał prezydent Francji Jacques Chirac.

Również prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślał, że zasadniczą kwestią jest przyjęcie unijnej konstytucji. Jak dodał, większość Polaków opowiada się za jej ratyfikacją. "Ten traktat tworzy istotne ramy dla Europy początku XXI wieku" - zaznaczył. Jak podkreślił, wierzy, że unijna konstytucja zostanie ratyfikowana przez Francuzów.

Według Kwaśniewskiego, w Polsce konstytucja UE traktowana jest jako "francuskie dziecko", więc - jak zaznaczył - wierzymy, że Francja 29 maja powie w referendum  "tak". "Apeluję na rzecz traktatu konstytucyjnego, bo jest dobrym fundamentem dla zadań na przyszłość" - przekonywał.

Podobnie wypowiadał się kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. "Potrzebujemy silnej Europy, zintegrowanej. Ta Europa będzie silniejsza, jeśli będzie przemawiać jednym głosem" - ocenił. Jak dodał, traktat konstytucyjny tworzy ramy funkcjonowania UE i jest dobrą bazą dla Europy. Dlatego - powiedział Schroeder - walczę o to, by przyjąć ten traktat.

W Niemczech unijną konstytucję ratyfikował już Bundestag. 27 maja zajmie się nią izba wyższa niemieckiego parlamentu - Bundesrat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane