Przywódcy UE: rynkowe zasady w stosunkach z Rosją ws. energetyki

(Marek Druś)
20-10-2006, 18:15

Jest bardzo ważne, by zasady te były wcielone w życie już teraz, bez czekania na formalne porozumienie, powiedział premier Finlandii.

Stosunki z Rosją w sprawie energii powinny rządzić się zasadami przejrzystości, wzajemności i otwarcia na zasadach rynkowych - uznali przywódcy Unii Europejskiej zebrani w piątek na nieformalnym szczycie w Lahti.

"Zgadzamy się wszyscy, że właśnie takie zasady powinny być stosowane" - powiedział na konferencji prasowej gospodarz szczytu, premier Finlandii Matti Vanhanen. Dodał, że zostaną one włączone do nowego porozumienia strategicznego z Rosją, którego negocjacje powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku, na szczycie UE-Rosja 24 listopada w Helsinkach.

"Jest bardzo ważne, by zasady te były wcielone w życie już teraz, bez czekania na formalne porozumienie" - podkreślił.

Oznacza to przeniesienie do nowego Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy z Rosją zasad Europejskiej Karty Energetycznej. Rosja mimo nacisków UE nie chce ratyfikować Karty, bowiem zmuszałby ją ona do otwarcia sieci rosyjskich rurociągów dla innych.

Podczas dyskusji w Lahti nowe kraje członkowskie podkreślały swoje uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z Rosji, apelując o szeroko rozumianą dywersyfikację: obejmującą zarówno większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jak i nowe kierunki dostaw surowców tradycyjnych.

"Więcej niezależności, więcej jedności, więcej czystości" - podsumował postulaty "25" premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero.

Okazją do przekazania Rosji unijnych postulatów będzie w piątek wieczorem kolacja przywódców w Lahti, na którą został zaproszony prezydent Władimir Putin.

"Bezpieczeństwo energetyczne - to będzie temat naszego spotkania z prezydentem Putinem" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Dodał, że przywódcy nie zawahają się poruszyć także innych tematów, w tym kwestii przestrzegania praw człowieka w Rosji albo jej konfliktu z Gruzją.

"Rosja to jest nasz sąsiad i ważny kraj. Konstruktywne stosunki z Rosją są w naszym interesie. Oczywiście jest w nich miejsce na szczerą dyskusję na tematy, które nas niepokoją. Dziś wieczorem wyrazimy to zaniepokojenie" - oświadczył Barroso.

"Mamy pozytywne pytania i trudne pytania (do prezydenta Putina). Wiele krajów prosiło, by się tym zająć i ja to zrobię" - dodał Vanhanen.

Barroso cieszył się po spotkaniu przywódców, że ich dyskusja przebiegła "w prawdziwym duchu jedności i solidarności" i że "wszyscy widzą potrzebę prawdziwej polityki energetycznej UE". Zapowiedział, że rezultaty szczytu w Lahti pozwolą Komisji Europejskiej na przedstawienie w styczniu przyszłego roku całościowej unijnej strategii energetycznej, która poza kwestią bezpieczeństwa dostaw obejmie reformy konieczne do zwiększenia efektywności i energooszczędności oraz walki z ociepleniem klimatu.

Michał Kot i Inga Czerny

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Przywódcy UE: rynkowe zasady w stosunkach z Rosją ws. energetyki