Przywództwo to gra zespołowa

WOJCIECH JASIŃSKI, prezes PKN Orlen
opublikowano: 08-06-2017, 22:00

Od pewnego czasu dużo mówi się o modelu przywództwa, w którym lider — odwołując się do uniwersalnych wartości — przekazuje pracownikom swoją wizję rozwoju organizacji i w ten sposób sprawia, że podążają za nim w osiąganiu celów.

Nie powinno to dziwić, ponieważ dziś — jak nigdy wcześniej — sukces przedsiębiorstwa zależy przede wszystkim od motywowania i inspirowania pracowników do podejmowania odważnych decyzji i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań w realizacji wspólnych idei. Co jest fundamentem takiego przywództwa? Oczywiście kultura organizacyjna, czyli wspólny katalog wartości, ale często również niepisanych zasad, definiujących sposób, w jaki myślimy o organizacji i stanowiących wsparcie w wyznaczaniu strategicznych kierunków rozwoju.

WOJCIECH JASIŃSKI, prezes PKN Orlen
Zobacz więcej

WOJCIECH JASIŃSKI, prezes PKN Orlen Fot. ARC

Warto przywołać w tym miejscu przykład innowacyjności, która coraz częściej stanowi kluczowy element kultury korporacyjnej nowoczesnych firm, również PKN Orlen.

W naszej organizacji pobudzamy ją, promując wśród pracowników otwartość na twórcze myślenie, wykorzystując ich unikalne talenty i akceptując ewentualne błędy w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Jestem głęboko przekonany, że dzięki takiemu podejściu w najbliższych latach będziemy świadkami pojawiania się w PKN Orlen nowych usług czy produktów, które zmienią zarówno naszą firmę, jak i całą polską gospodarkę.

Dziś, realizując strategię rozwoju firmy, warto więc pamiętać, że nie ma silnego przedsiębiorstwa bez silnej kultury organizacyjnej, która jednoczy wokół tych samych celów i wyzwala potencjał do tworzenia rzeczy wielkich. Pracownicy utożsamiający się z misją i wartościami firmy to największy skarb każdego lidera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WOJCIECH JASIŃSKI, prezes PKN Orlen

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu