PSE: na 2021 r. zakontraktowano na rynku mocy 22 tys. 427 MW

  • PAP
opublikowano: 20-11-2018, 18:21

W wyniku pierwszej aukcji rynku mocy, która odbyła się 15 listopada zakontraktowano na rok 2021 r. w sumie 22 tys. 427 MW obowiązków mocowych - poinformowały w poniedziałek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Aukcję wygrało 160 jednostek rynku mocy.

Jak podkreśliły PSE, umowy mocowe na 2021 r. są warunkowe - do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników aukcji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w pierwszym dniu roboczym następującym po 21 dniu od dnia zakończenia aukcji mocy. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, pierwszą aukcję rozstrzygnięto w 5-ciu rundach, a cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale od 218,56 do 240,40 zł/kW/rok.

Wśród nowych bloków energetycznych, które wygrały kontrakty mocowe są m.in. powstające gazowe elektrociepłownie w Stalowej Woli - kontrakt na 7 lat - oraz na warszawskim Żeraniu (PGNiG Termika) - kontrakt na 15 lat. 15 letnie kontrakty dostały też budowane bloki na węgiel w Opolu (PGE) i Jaworznie (Tauron).

Na liście znalazło się ogółem 11 nowych z 5-17 letnimi kontraktami, 47 jednostek modernizowanych z kontraktami o długości 5 - 7 lat, 83 istniejące jednostki z rocznymi kontraktami oraz nowy, ponad 1000 MW blok Enei w Kozienicach, zakwalifikowany jako istniejąca, ale z 15 letnim kontraktem. W aukcji wyłoniono też 18 jednostek DSR - czyli ograniczenia zużycia energii na żądanie.

Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, dla których ceny energii na rynku hurtowym w długim okresie nie gwarantują spłaty inwestycji w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze, potrzebne dla utrzymania bezpiecznego funkcjonowania systemu energetycznego i zapewnienia dostaw energii elektrycznej.

Ustawa o rynku mocy, która weszła w życie 18 stycznia 2018 r. stanowi, że moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Jednostki - wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia - będą wynagradzane. Koszty poniosą końcowi odbiorcy prądu, w postaci tzw. opłaty mocowej, która pojawi się na ich rachunkach od 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu