PSE: przetarg na nową usługę - Interwencyjną Redukcję Poboru

  • PAP
opublikowano: 28-12-2020, 16:20

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE ogłosił przetarg na Interwencyjną Redukcję Poboru - nową usługę typu DSR, czyli ograniczenia poboru energii na żądanie operatora. Nowa usługa jest adresowana do wszystkich odbiorców energii elektrycznej.

Usługa Interwencyjnej Redukcji Poboru polega na dobrowolnym i czasowym zmniejszeniu poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za wynagrodzenie.

IRP będzie jednym ze środków zaradczych - obok pomocy międzyoperatorskiej i rynku mocy - stosowanych przez operatora do zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

IRP, jak podkreśla operator, przyczyni się do zachowania stabilności w KSE w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej, w szczególności w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

IRP będzie odpłatna, świadczyć ją będą mogli wszyscy odbiorcy lub agregatorzy dysponujący mocą, co najmniej 1 MW. Dodatkowo będzie ją można uruchamiać w podziale na obszary KSE, czyli dla wybranych stacji elektroenergetycznych.

Korzyści dla dostawców to także możliwość uzyskania wynagrodzenia za świadczenie usługi DSR poza rynkiem mocy oraz rynkiem bilansującym, racjonalizacja indywidualnych kosztów energii elektrycznej, czy udział w rozwoju innowacyjnych produktów na rynku energii elektrycznej.Usługę IRP może świadczyć każdy odbiorca przyłączony do sieci elektroenergetycznej, który został pozytywnie zweryfikowany przez operatora i ma aktywny odpowiedni certyfikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane