PSE: wartość dodana dla polskiej gospodarki w 2020 r. to 6,58 mld zł

  • PAP
opublikowano: 30-11-2021, 11:10

W 2020 r. wartość dodana dla polskiej gospodarki wygenerowana dzięki działalności Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wyniosła 6,58 mld zł - poinformowała spółka w opublikowanym we wtorek raporcie.

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

"Spółka odprowadziła także 996,13 mln zł podatków i składek do budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, a także odnotowała redukcję emisji CO2 o 19 proc. w stosunku do roku 2017, w którym to po raz pierwszy wyliczyła emisje" - informują PSE.

W raporcie szczegółowo przedstawiono wpływ działalności PSE na gospodarkę oraz finanse publiczne, środowisko naturalne, otoczenie społeczne i pracowników. Zintegrowany raport wpływu PSE ukazuje strategię spółki na lata 2020-2030, model biznesowy oraz podejście do wyzwań, przed którymi stoi cały sektor elektroenergetyczny.

"Publikacja stanowi podsumowanie działań naszej organizacji w 2020 roku, a zatem w okresie szczególnym, zdominowanym przez pandemię COVID-19" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski.

Dodał, że priorytetem PSE pozostaje konieczność zapewniania bieżącego bezpieczeństwa dostaw energii, jednak zadania i rola operatora zmieniają się wraz z oczekiwaniami otoczenia.

"Nowa strategia PSE to wizja nowoczesnego rynku energii elektrycznej: skupiamy się na zapewnieniu bezpieczeństwa cybernetycznego, rozwoju usług Operatora Informacji Rynku Energii oraz usług uodparniających system elektroenergetyczny na stany zagrożenia i awarie. Systematycznie pracujemy nad modelem świadczenia usług dodanych do usługi przesyłania, które będą podnosiły standard bezpieczeństwa i jakość dostaw energii elektrycznej" - wyjaśnił Kłossowski.

Spółka przypomniała, że w latach 2021-2030 planuje przeprowadzić inwestycje infrastrukturalne o wartości 14,2 mld zł.

W komunikacie PSE podały, że unowocześnianie infrastruktury przynosi konkretne korzyści dla środowiska - dzięki temu zmniejszają się straty przesyłowe, co ogranicza konieczność "uzupełniania" energii elektrycznej w systemie, co wiąże się z dodatkowymi emisjami.

"PSE zredukowały swój ślad węglowy w 2020 roku o 19 proc. w stosunku do roku 2017, w którym wyliczyły emisje po raz pierwszy. Wszystkie inwestycje realizowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz przy zachowaniu bioróżnorodności. Spółka dokłada wszelkich starań, aby każdy z etapów procesu inwestycyjnego uwzględniał aspekt środowiskowy, a infrastruktura przesyłowa w minimalnym stopniu wpływała na otoczenie" - napisano.

Spółka poinformowała też, że od lat, również w codziennej działalności, realizuje inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia oraz rozwoju społeczności lokalnych żyjących w sąsiedztwie infrastruktury oraz urządzeń przesyłowych należących do PSE.

"W ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadziliśmy blisko 3,9 tys. spotkań z mieszkańcami, z czego 850 w 2020 roku. Flagowy projekt edukacyjny PSE +WzMOCnij swoje otoczenie+ ma już ponad 270 beneficjentów. W 2020 roku na realizację projektów społecznych przeznaczyliśmy ok. 4,29 mln zł, a nasze projekty grantowe obejmowały ochronę środowiska, promocję zdrowia, edukację, poprawę jakości życia oraz eliminację nierówności. W ramach akcji +poMOCni w walce z COVID-19+ przekazaliśmy darowizny rzeczowe i finansowe o łącznej wartości 1,96 mln zł" - napisał prezes PSE w liście do raportu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Odpowiadają za bilansowanie i bezpieczną pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz niezawodne działanie sieci przesyłowej. Spółka zarządza liniami najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 15 tys. km oraz 109 stacjami elektroenergetycznymi, służącymi do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane