PSE zapłaciły za Plusa 205 mln zł

Agnieszka Berger, MK
opublikowano: 29-07-2005, 00:00

Exatel rozliczył się z EBOR dzięki kredytowi z ABN Amro i gotówce za pakiet Polkomtela — większej niż planowano wcześniej.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) sfinalizowały w zeszłym tygodniu rozliczenia z Exatelem (kontrolowanym przez nie operatorem telekomunikacyjnym) z tytułu odkupu ponad 1,5-proc. pakietu akcji Polkomtela. Ostatecznie PSE zapłaciły za akcje operatora sieci komórkowych Plus i Sami Swoi 205 mln zł, czyli o prawie 10 proc. więcej niż ustalono wcześniej. Przypomnijmy, że pierwotnie cena miała wynieść 187 mln zł, co oznaczało, że — przynajmniej na potrzeby rozliczeń w obrębie grupy kapitałowej PSE — wyceniono Polkomtela na niespełna 12,4 mld zł. Nowa wycena w rozliczeniach z Exatelem oznacza, że — według PSE — wartość operatora sieci Plus wzrosła do poziomu blisko 13,6 mld zł. To jednak wciąż znacznie mniej, niż oczekują polscy akcjonariusze Polkomtela (PSE, KGHM i PKN Orlen) od swoich zagranicznych partnerów, Vodafone i TDC, zainteresowanych zakupem wszystkich akcji Plusa.

Z naszych ustaleń wynika, że ubiegłotygodniowe rozliczenia między Exatelem a PSE dotyczyły tylko części kwoty należnej za pakiet Polkomtela. Wiosną PSE zapłaciły swojej spółce zależnej 75 proc. sumy wynikającej z pierwotnej wyceny, czyli nieco ponad 140 mln zł. Teraz dopłaciły brakujące 25 proc. oraz wyrównanie związane z podwyższeniem wyceny — łącznie około 65 mln zł. Ta gotówka oraz pożyczka umożliwiły Exatelowi wcześniejszą spłatę kredytu zaciągniętego na zakup Telbanku w konsorcjum banków kierowanym przez EBOR.

— Kredyt został spłacony w ubiegłym tygodniu. Brakującą kwotę pożyczyliśmy od ABN Amro — potwierdza Paweł Byra, rzecznik Exatela.

Przypomnijmy, że początkowo Exatel miał rozliczyć się z EBOR do 2011 r. Dlaczego zapłacił wcześniej? W połowie lipca Krzysztof Witoń, wiceprezes operatora, wyjaśniał na łamach „PB”, że „zmieniły się warunki rynkowe”, a nowy kredytodawca pozwoli „obniżyć koszty i uczynić spółkę bardziej elastyczną”. Niewykluczone, że decyzja Exatela wiąże się z ubiegłorocznym konfliktem operatora z bankami o osiągane wskaźniki finansowe. Umowa kredytowa mogła być też niewygodna dla PSE ze względu na zapisy dotyczące sprzedaży Exatela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger, MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy