PSL i Samoobrona chcą zmian przepisów o paliwie rolniczym

(Marek Druś)
07-12-2006, 15:16

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Samoobrony chcą zmiany ustawy o paliwie rolniczym. Ich propozycje mają ułatwić otrzymanie przez rolników pieniędzy z tytułu zużywania paliwa przy pracach polowych. W czwartek zajmowała się tym komisja ustawodawcza.

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Samoobrony chcą zmiany ustawy o paliwie rolniczym. Ich propozycje mają ułatwić otrzymanie przez rolników pieniędzy z tytułu zużywania paliwa przy pracach polowych. W czwartek zajmowała się tym komisja ustawodawcza.

Projekt nowelizacji ustawy o paliwie rolniczym, przygotowany przez PSL, ma na celu umożliwienie wypłacania przez urzędy gminy zaliczek na poczet ulg w podatku akcyzowym od paliwa zużywanego do celów rolniczych - poinformował poseł Marek Sawicki.

PSL zaproponowało, by zaliczki były wypłacane rolnikom na początku roku, zaś pod koniec roku rolnicy rozliczaliby się z tych pieniędzy, przedstawiając faktury VAT za paliwo.

Projekt Samoobrony idzie dalej. "Samoobrona chce, by pieniądze za zużyte do prac rolnych paliwo były wypłacane bez potrzeby przedstawiania faktur, wyłącznie na podstawie posiadanych przez rolnika gruntów" - powiedział Janusz Maksymiuk.

Według opinii Biura Analiz Sejmowych, stosowanie ulg w podatku akcyzowym jest zgodne z unijnym prawem, ale wymaga notyfikacji przez Komisję Europejską. Maksymiuk zauważył, że podczas negocjacji akcesyjnych nie wpisano, że zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego nie jest pomocą społeczną, dlatego teraz taka notyfikacja jest konieczna.

Zdaniem ekspertów, notyfikację trzeba uzyskać przed uchwaleniem nowelizacji. Zmiany w przepisach powinny być wysłane do Brukseli do zaopiniowania na etapie projektu. Komisja ustawodawcza zleciła więc przygotowanie dodatkowej ekspertyzy, która wyjaśniłaby, czy Sejm może przesłać projekty do KE. W opinii biura analiz, takie możliwości ma jedynie rząd, a omawiane propozycje są projektami poselskimi.

Zgodnie z uchwaloną w marcu tego roku ustawą, zwrot części podatku akcyzowego zawartego w paliwie będzie dokonywany w okresach półrocznych przez urzędy gmin, na podstawie przedkładanych przez rolników faktur lub ich potwierdzonych kopii.

Wysokość zwrotu podatku akcyzowego jest m.in. uzależniona od liczby posiadanych przez rolnika hektarów oraz od możliwości finansowych państwa. W tym roku rolnik mógł uzyskać 38,70 zł za każdy hektar użytków rolnych. Na dopłaty do paliwa rolniczego przewidziano w budżecie 650 mln zł.

Według informacji uzyskanych w ministerstwie rolnictwa, do 30 listopada br. wojewodowie złożyli zapotrzebowania na środki z tego tytułu na kwotę ok. 116 mln zł.

Maksymiuk zapowiedział, że Samoobrona złoży w II czytaniu projektu budżetu na 2007 rok poprawkę dotyczącą zwiększenia środków na paliwo rolnicze. Obecnie jest w nim zapisane 650 mln zł, Samoobrona wnioskuje o kolejne 400 mln, tak aby na ten cel w przyszłym roku było 1 mld 50 mln zł. Gdyby rolnicy otrzymywali 100- proc. zwrot podatku VAT, którym obłożony jest olej napędowy, potrzeby wyniosłyby 1 mld 900 mln zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PSL i Samoobrona chcą zmian przepisów o paliwie rolniczym