PSL KP obiecuje dobrowolny ZUS

  • DI
opublikowano: 08-09-2019, 22:00

Przedsiębiorcy będą mogli zdecydować, kiedy chcą płacić składki na ZUS. W ten sposób wypracują minimalną emeryturę.

Pierwszym z zaprezentowanych przez Władysława Kosiniaka-Kamysza podczas konwencji w Sandomierzu zobowiązań wyborczych PSL KP był program „Własny kąt”.

— Główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania. Mamy program „Własny kąt”. Pozwoli 100 tys. młodym polskim rodzinom na własne mieszkanie. Dostaną 50 tys. złotych od państwa na wkład własny — powiedział lider ludowców.

Jego zdaniem, problemem cywilizacyjnym Polski jest demografia, a program mieszkaniowy ma pomóc zwiększyć dzietność. Zwrócił również uwagę, że miejsca pracy tworzą mikro, mali i średni przedsiębiorcy.

— Dlatego wielkie, solenne zobowiązanie — zadbamy o polskich przedsiębiorców, będą mogli dobrowolnie decydować, czy są w stanie zapłacić ZUS, czy nie mają na to pieniędzy, ale dzięki temu utrzymają miejsca pracy i rozwiną własny biznes — mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że nie jest to działanie, które spowoduje utratę emerytury. Jego zdaniem, przeciętna długość zawodowa to ok. 40 lat, a ok. 25 lat składkowych potrzebuje mężczyzna, a kobieta 20 lat, żeby mieć minimalną emeryturę. Przedsiębiorca będzie mógł sobie wybrać w ciągu kariery zawodowej te 25 lat, w czasie których będzie w stanie płacić dobrowolnie ZUS. Kosiniak-Kamysz zwrócił również uwagę, że przedsiębiorcy chcą mieć jasne przepisy, jedną interpretację i świadomość, że za chwilę nie będą one wywracane do góry nogami.

— Trzeba zatrzymać szaleństwo legislacyjne w Polsce przeciwko przedsiębiorcom — mówił szef ludowców.

Proponuje podwyższenie emerytur, przez zmiany w opodatkowaniu.

— Do przyszłych pokoleń dzisiaj skłaniamy swe myśli i słowo, do przyszłych pokoleń, ale z solidarności z przeszłymi pokoleniami, którym trzeba dać emeryturę bez podatku, czyli wyższą miesięcznie o 300, o 400 zł emeryturę. To są 3-4 tys. zł rocznie. To jest 10 razy lepszy program, niż 13. emerytura, która jest niepewna — powiedział.

Wśród pozostałych postulatów PSL KP Kosiniak-Kamysz wymienił m.in. wprowadzenie zerowego podatku vat na zdrową, ekologiczną żywność, a także zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Zaproponował, by przesunąć na ochronę zdrowia dwa procent ze składki rentowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu