Czytasz dzięki

PSL protestuje przeciwko wprowadzeniu odpłatności za studia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2005, 17:06

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL zaprotestował w czwartek przeciwko rządowej propozycji wprowadzenia odpłatności za studia dzienne na uczelniach publicznych. Rząd we wtorek przyjął strategię edukacyjną na lata 2007-2013; zapisano w niej, że studia wyższe powinny być płatne.

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL zaprotestował w czwartek przeciwko rządowej propozycji wprowadzenia odpłatności za studia dzienne na uczelniach publicznych. Rząd we wtorek przyjął strategię edukacyjną na lata 2007-2013; zapisano w niej, że studia wyższe powinny być płatne.

    Według NKW PSL, wprowadzenie odpłatnych studiów wyższych jest sprzeczne z zapisami o bezpłatnym nauczaniu zawartymi w konstytucji oraz ze standardami europejskimi. "Jest to założenie ze wszech miar szkodliwe społecznie, które ugodzi w najbliższych latach w miliony studentów, zwłaszcza biednych, ze wsi i małych miast. Nie zgadzamy się na to rozwiązanie, wyłączające z możliwości studiowania większość młodych Polaków" - czytamy wstanowisku NKW PSL przekazanym w czwartek PAP.

    NKW PSL zaapelował do wszystkich ugrupowań politycznych, o złożenie publicznego zobowiązania, że w przyszłym parlamencie nie będą dążyły do wdrażania powszechnej odpłatności za studia na uczelniach publicznych.

    "Niezbędna jest pilna poprawa stanu oświaty w Polsce, w tym zwiększenie nakładów finansowych i stworzenie powszechnego systemu stypendialnego, gwarantującego skuteczną pomoc studentom dziennym, zaocznym na uczelniach państwowych i prywatnych. Wszelkie rozwiązania powinny dokonywać się w trybie szerokich konsultacjispołecznych" - napisano w stanowisku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane