PSL wzywa rząd, aby wprowadził zarząd komisaryczny do PZPN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 16:15

PSL wezwało rząd, aby wprowadził do Polskiego Związku Piłki Nożnej zarząd komisaryczny.

PSL wezwało rząd, aby wprowadził do Polskiego Związku Piłki Nożnej zarząd komisaryczny. Wiceprezes Stronnictwa Janusz Piechociński powiedział, że "czarę goryczy" przelał artykuł w środowej "Gazecie Wyborczej", w której prezes GKS Katowice Piotr Dziurowicz przyznaje, że od lat nie tylko znał mechanizmy korupcji, ale sam uczestniczył w procederze "ustawiania" wyników spotkań i przekupywania sędziów i piłkarzy.

    "Tylko przy pomocy ingerencji zewnętrznej pozbędziemy się z polskiego piłkarstwa pseudodziałaczy, pseudotrenerów i pseudokibiców" - powiedział w środę PAP Piechociński.

    Prezes GKS wymienił nazwiska sędziów, trenerów i działaczy zamieszanych w korupcję oraz kwoty, jakie przekazywał arbitrom za "przychylność" podczas ligowych spotkań. Oskarżył także piłkarzy, sugerując, że wielu z nich skłonnych jest pertraktować z wysłannikami rywala i za pieniądze "odpuszczać" mecze. Dziurowicz od kilku miesięcy współpracuje z policją i prokuraturą w sprawie korupcji w polskim futbolu.

    Dzięki jego zeznaniom do aresztu trafili pierwszoligowi sędziowie Antoni F. i Krzysztof Z. oraz obserwator Marian D.. W związku z aferą korupcyjną  drugoligowemu Piastowi Gliwice PZPN przyznał 10 pkt. ujemnych, a Widzewowi Łódź - 9 pkt. ujemnych, za nieprawidłowości podczas przekształceń klubu.

    Piechociński uważa, że im szybciej w PZPN zostanie wprowadzony zarząd komisaryczny, tym lepiej dla "przyszłych pokoleń". Jego zdaniem, dowody na korupcję i nieprawidłowości w polskiej piłce są "pewne i namacalne". "Rząd powinien przerwać ten żenujący spektakl, który się nazywa samooczyszczenie PZPN" - oświadczył.

    W ocenie wiceprezesa PSL, patologie przy organizacji ligi, funkcjonowaniu związków, tworzenie "lewych" kas i kupowanie meczy nie mają nic wspólnego z rywalizacją sportową. "Trzeba złamać solidarność działaczy, piłkarzy i sędziów w zakresie chronienia zła" - podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane