PSL za skierowaniem budżetu do komisji finansów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 15:19

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) opowiada się za skierowaniem projektu ustawy budżetowej na 2006 r. do dalszych prac w sejmowej komisji finansów, "żeby wyeliminować elementy dyskryminujące rożne grupy społeczne" - powiedział w trakcie debaty budżetowej Jarosław Kalinowski (PSL).

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) opowiada się za skierowaniem projektu ustawy budżetowej na 2006 r. do dalszych prac w sejmowej komisji finansów, "żeby wyeliminować elementy dyskryminujące rożne grupy społeczne" - powiedział w trakcie debaty budżetowej Jarosław Kalinowski (PSL).

    "Będziemy starali się wyeliminować elementy dyskryminujące rożne grupy społeczne, żeby nadać temu budżetowi, sierocemu budżetowi, elementy zapowiadane w kampanii wyborczej - budowy państwa solidarnego i socjalnego" - powiedział Kalinowski.

    Jak powiedział, "budżet jest sierotą", bo ani obecny, ani były rząd nie przyznaje się do jego całościowego autorstwa.

    Skrytykował też słowa premiera Kazimierza Marcinkiewicza, że projekt budżetu podoba się rynkom finansowym. "Jeśli podoba się rynkom finansowym, to nie będzie budżetem dobrym dla zwykłych ludzi" - powiedział Kalinowski. Dodał, że do rozwiązywania problemów gospodarczych powinien być włączony sektor bankowy, w tym Narodowy Bank Polski.

    Według niego, rząd musi naprawić też sposób przyznawania tzw. becikowego, ponieważ ze względu na sposób obliczania dochodów w rolnictwie, zasiłku tego zostaną pozbawione młode rodziny rolnicze. Tym samym autopoprawka stawia młodych rolników na równi z najlepiej zarabiającymi prezesami spółek.

    Zaznaczył, że planowane przez rząd dopłaty do paliwa rolniczego są niewystarczające, a paliwo powinno mieć zerową stawką akcyzową. Skrytykował też, że "biopaliwa to bardziej sprawa haseł niż realizacji". 

    Odniósł się też do planowanej prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra, która - według niego - nie powinna zostać sprzedana, ponieważ jest to "nasza brama za Zachód".

    Kalinowski krytykował, że w autopoprawce do budżetu rząd uznał, że priorytetem są nakłady na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na Ministerstwo Sprawiedliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane