PSL: zmienić przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych samorządowców

opublikowano: 22-01-2007, 12:04

Prezes PSL Waldemar Pawlak poinformował, że jego klub przygotowuje projekt nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej.

Prezes PSL Waldemar Pawlak poinformował, że jego klub przygotowuje projekt nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej. W myśl projektu termin złożenia oświadczenia majątkowego przez samorządowców uległby wydłużeniu np. do pół roku i dopiero po tym terminie samorządowiec - gdyby nie złożył oświadczenia - traciłby mandat.

W ubiegłorocznej nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej znalazły się nowe przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych - niezłożenie ich w terminie skutkuje wygaśnięciem mandatu. O wygaśnięciu mandatu decyduje rada w specjalnej uchwale. Natomiast w ustawach samorządowych wciąż znajdują się stare regulacje, zgodnie z którymi nie złożenie w terminie oświadczenia jest równoznaczne tylko z utratą diety.

Samorządowcy muszą złożyć kilka oświadczeń majątkowych. Według obowiązujących obecnie przepisów, na przedstawienie oświadczeń mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów (np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka) - 30 dni od dnia wyboru.

Z danych MSWiA wynika, że łącznie 33 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast może stracić mandaty z powodu nie złożenia oświadczeń w terminie. W takiej sytuacji znalazła się m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dwa dni spóźniła się ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej męża.

"Potrzebna jest proporcjonalność kary do przewinienia, warto przepisy dostosować do zdroworozsądkowego poziomu. Utrata mandatu powinna następować po dłuższym czasie od niezłożenia oświadczeń majątkowych - np. po pół roku" - powiedział w poniedziałek PAP Pawlak.

Według propozycji Stronnictwa - niezłożenie oświadczenia w terminie (30 dni od daty ślubowania lub daty wyborów) skutkowałoby jedynie - tak jak w ustawach samorządowych - utratą diety, a dopiero po pół roku - gdyby oświadczenia nie zostały złożone - utratą mandatu.

Pawlak przypomniał też, że zmiana przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych znalazła się w ubiegłorocznej nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej. Jak ocenił, ta nowelizacja była robiona w "wielkim pośpiechu", a wprowadzone wtedy przepisy są "kosztowne społecznie i zupełnie nieuzasadnione".

Prezes PSL zaznaczył również, że nie do pogodzenia są przepisy, według których samorządowcy za niezłożenie oświadczenia tracą mandat, a osoby na stanowiskach rządowych już nie.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane