Czytasz dzięki

PSSE: zatrzymania ws. wyłudzeń nie mają nic wspólnego z bieżącą działalnością spółki

  • PAP
opublikowano: 22-10-2019, 11:24

Zatrzymania ws. wyłudzeń dotyczą okresu 2008–2016 i nie mają nic wspólnego z bieżącą działalnością Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oświadczyły we wtorek władze PSSE. Podkreśliły, że zależy im na wyjaśnieniu wszelkich nieprawidłowości.

Stanowisko zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mającej siedzibę w Sopocie, przekazała mediom główny specjalista ds. marketingu w spółce Monika Fabich.

„Obecnym władzom Spółki zależy na wyjaśnieniu wszelkich nieprawidłowości. Dlatego od 2016 roku, na skutek zawiadomienia o przestępstwie zgłoszonego przez Zarząd PSSE, współpracujemy z organami państwa na rzecz wyjaśnienia nadużyć, które miały miejsce w przeszłości” – głosi oświadczenie zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzeniami dotacji krajowych i UE, zatrzymane zostały przez funkcjonariuszy CBA trzy kolejne osoby.

Czynności te są kolejnymi działaniami Prokuratury Regionalnej w Gdańsku podjętymi w ramach wielowątkowego śledztwa ws. nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzającej m.in. Gdańskim Parkiem Naukowo Technologicznym, oraz podmiotów współpracujących z tą spółką.

„Postępowanie obejmuje m.in kwestie niegospodarności związanej z zawieraniem niekorzystnych umów, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa oraz wyłudzania dofinansowania ze Skarbu Państwa oraz wyłudzeń z funduszy europejskich na kwotę 41 mln zł. W toku śledztwa do tej pory zarzuty zostały już przedstawione 12 innych osobom” – poinformował we wtorek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zatrzymane trzy osoby były związane z kolejnymi współpracującymi z grupą przestępczą dwoma spółkami z Gdyni, które zostały użyte przez grupę Wojciecha K. (z ustaleń śledczych wynika, że pełnił on wiodącą rolę w funkcjonowaniu procederu – PAP) do wyłudzenia dofinansowań krajowych i unijnych. Podmioty te zawarły fikcyjne umowy z PSSE i wystawiły poświadczające nieprawdę faktury VAT, przez co doszło do „zawyżenia kosztów realizacji projektów prowadzonych przez spółkę”.

„Rzekomo innowacyjne działania spółek w ramach projektów miały dotyczyć m.in. opracowania technologii wyświetlacza holograficznego 3D i opracowania aktywnego systemu zarządzania przepływem ciepła w centrach danych” – podał dział prasowy PK.

Ponadto, podejrzani wzięli również udział w przestępstwie oszustwa na szkodę sopockiej spółki w związku z zamówieniem publicznym dotyczącym hybrydowego systemu przetwarzania i przechowywania danych o dużej pojemności.

„W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia łącznie około 14 mln złotych. Dwaj zatrzymani brali również udział w tzw. +praniu brudnych pieniędzy+ pochodzących z wyłudzenia, o wartości ponad 610 tys. złotych” – poinformował dział prasowy PK.

Jak podała PK, wobec jednej z podejrzanych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym; w stosunku do pozostałych podejrzanych decyzje o charakterze środków zapobiegawczych zostaną podjęte po wykonaniu czynności procesowych z ich udziałem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane