Psucie państwa

Krzysztof Gacek
opublikowano: 13-04-2006, 00:00

Wyniki sondażu pokazują, że co trzeci badany negatywnie ocenia rozpętaną wokół NBP polityczną awanturę, której jednym z przejawów było podjęcie przez Sejm uchwały o powołaniu komisji śledczej. Biorąc pod uwagę trudny temat i niezwykle agresywną kampanię oszczerstw i dezinformacji, prowadzoną przez niektórych polityków, to odsetek bardzo znaczący. Dla prawie połowy respondentów komisja śledcza jest elementem politycznej nagonki na Leszka Balcerowicza i na przeciwników obecnego układu partyjno-rządowego. Kiedy odnieść te dane do wyników sondaży poparcia dla partii politycznych, widać, że podziały nie przebiegają po linii politycznych sympatii ankietowanych. Spora część elektoratu partii zaangażowanych w tę nagonkę nie akceptuje takiego postępowania, okazując przywiązanie do standardów prowadzenia polityki w praworządnym państwie.

Wbrew kalkulacjom niektórych polityków, Polacy mają do banków zaufanie. Bardzo wielu z nich ceni też stabilny pieniądz i osobę Leszka Balcerowicza. Dostrzegają oni korzyści z reform gospodarczych: pamiętają, że dzięki nim Polska stała się członkiem Unii, a oni sami — beneficjentami tego członkostwa. Polacy — może na zasadzie opozycji do totalitarnego państwa sprzed 1989 r. — rozumieją też znaczenie praworządności. Nie może być o niej mowy, gdy Sejm podejmuje uchwałę, naruszającą konstytucję i nie ma precedensu w całym cywilizowanym świecie.

Rozkład odpowiedzi na pytania o wpływ działań komisji śledczej na wizerunek banków i poziom zaufania do sektora bankowego sugeruje, że w opinii dużej części polskiego społeczeństwa komisja śledcza będzie kompromitacją zasiadających w niej posłów — a nie NBP i banków komercyjnych. Podsumowując: tak jak Leszek Miller nie zyskał nic, próbując rządzenie zastąpić atakami na bank centralny, tak obecny układ polityczny najwyraźniej nie odnosi z tego ataku żadnych wymiernych korzyści. Można jedynie utyskiwać nad psuciem państwa i jego wizerunku na forum międzynarodowym, a także nad kosztami, które ponosi z tego tytułu polskie społeczeństwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Gacek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Psucie państwa