Pszenica, kukurydza i soja najdroższe w USA od 8 lat

opublikowano: 26-04-2021, 18:41

Szybki wzrost cen podstawowych produktów rolnych rodzi obawy przyspieszenia wzrostu cen żywności w USA. Analitycy ostrzegają także przed możliwością pojawienia się baniek spekulacyjnych.

Pszenica, kukurydza i soja osiągnęły najwyższą cenę od 8 lat. Pszenica drożała nawet o 4,7 proc. do 7,46 USD za buszel. To jej najwyższy kurs od lutego 2013 roku. Cena kukurydzy rosła o maksymalny limit do 6,575 USD za buszel, czyli najwięcej od maja 2013 roku. Najdroższa od czerwca 2013 roku była soja, której cena rosła o prawie 2 proc. do 15,44 USD za buszel.

Wśród powodów wzrostu cen wskazywana jest zła pogoda w krajach, które dotychczas dostarczały duże ilości zbóż. Susze w USA, Kanadzie i Francji zaszkodziły pszenicy, a w Brazylii kukurydzy. Z kolei w Argentynie nadmierne opady zaszkodziły uprawom soi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane