Ptasia grypa już nie straszy

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Rynek ze spokojem przyjął informacje o kolejnym pojawieniu się ptasiej grypy w Polsce. Wyprzedaży akcji Indykpolu nie było.

Rynek ze spokojem przyjął informacje o kolejnym pojawieniu się ptasiej grypy w Polsce. Wyprzedaży akcji Indykpolu nie było.

Wiele wskazuje na to, że inwestorzy i konsumenci w Polsce uodpornili się już na informacje o pojawianiu się wirusów ptasiej grypy na fermach drobiu. Świadczyć może o tym m.in. reakcja inwestorów giełdowego Indykpolu (jedynej firmy drobiarskiej na parkiecie) na sobotnie wykrycie wirusów w okolicach Płocka. Akcjonariusze Indykpolu zachowali zimną krew i nie doszło do wyprzedaży jego walorów. Podczas wczorajszej sesji giełdowej właściciela zmieniły tylko 234 akcje spółki, co spowodowało spadek kursu o ponad 3 proc.

Przedstawiciele branży drobiarskiej optymistycznie patrzą w przyszłość, nawet szef zakładów Sadrob z Płocka, położonych kilkanaście kilometrów od strefy, w której wykryto wirusa.

— Wykrycie wirusa ptasiej grypy nie jest już taką sensacją, jak kiedyś. Spokojnie podchodzą do tego zarówno nasi kontrahenci, jak i zwykli konsumenci — twierdzi Rajmund Paczkowski, prezes Sadrobu.

Na szczęście jego zakłady nie korzystają obecnie z ferm drobiu zlokalizowanych w zagrożonej strefie.

Problemy z powodu ptasiej grypy zapewne dotkną tym razem tylko hodowców drobiu z gminy Brudzeń Duży w powiecie płockim i nie rozszerzą się na cały kraj.

Przekonany jest o tym Marek Sawicki, minister rolnictwa, który tuż po wykryciu wirusa podkreślał w wypowiedziach dla mediów, że odpowiednie służby muszą zastosować niezbędne środki ostrożności, lecz zagrożenia dla zdrowia ludzi nie ma.

— Znając ostatnie doświadczenia innych krajów, w których pojawiły się ogniska ptasiej grypy, wiemy, że nie miało to większego wpływu na zachowania konsumentów i handlowców. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w Polsce — mówi Marek Sawicki.

Niepokój jednak pozostaje. Przypomnijmy, że ubiegłoroczna epidemia ptasiej grypy wywołała panikę i dała się we znaki branży drobiarskiej (600 mln zł strat). W poniedziałek Komisja Europejska wprowadziła zakaz eksportu drobiu z pięciu powiatów w Polsce: włocławskiego, płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego i lipieńskiego.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane