Ptasia grypa we Francji, Austrii i na niemieckiej Rugii

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 18-02-2006, 21:44

Rząd francuski potwierdził w sobotę, że znaleziona w poniedziałek martwa kaczka była zarażona niebezpiecznym dla człowieka wirusem ptasiej grypy H5N1. Ptak był znaleziony w miasteczku Joyeux, około na północny wschód od Lyonu, którego okolice słyną z hodowli kurczaków.

Rząd francuski potwierdził w sobotę, że znaleziona w poniedziałek martwa kaczka była zarażona niebezpiecznym dla człowieka wirusem ptasiej grypy H5N1. Ptak był znaleziony w miasteczku Joyeux, około na północny wschód od Lyonu, którego okolice słyną z hodowli kurczaków.

Francja jest szóstym krajem Unii Europejskiej, w którym stwierdzono obecność wirusa H5N1. W sobotę groźnego wirusa wykryto u łabędzia znalezionego w Wiedniu na odnodze Dunaju w dzielnicy Floridsdorf. Tym samym wirusem była zakażona kaczka, znaleziona w Klosterneuburgu, wiosce w Dolnej Austrii.

Niebezpieczna dla człowieka odmiana wirusa ptasiej grypy H5N1 rozszerzyła się na całą Rugię - niemiecką wyspę na Morzu Bałtyckim położoną na terenie graniczącej z Polską Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Wirusa wykryto w sobotę u 28 martwych dzikich ptaków znalezionych w różnych częściach wyspy.

Po odkryciu w sobotę kolejnych ptaków zarażonych ptasią grypą, austriacka minister zdrowia Maria Rauch-Kallat zaprosiła na piątek do Wiednia szefów resortu zdrowia z krajów UE oraz z Turcji, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii na "wymianę informacji" o ptasiej grypie. Według austriackiej agencji APA, Rauch-Kallat, której kraj sprawuje półroczne przewodnictwo w UE, zamierza również zaprosić na to spotkanie ekspertów, m.in. ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ONZ.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane