PTC złoży odwołanie od postanowienia KRS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-11-2005, 17:27

Zarząd Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), popierany przez Elektrim i Deutsche Telekom (DT), zamierza złożyć odwołanie od decyzji Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Sąd uznał we wtorek, że właścicielem 48 proc. udziałów w PTC jest Elektrim Telekomunikacja (ET), kontrolowana przez francuskie Vivendi.

Zarząd Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), popierany przez Elektrim i Deutsche Telekom (DT), zamierza złożyć odwołanie od decyzji Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Sąd uznał we wtorek, że właścicielem 48 proc. udziałów w PTC jest Elektrim Telekomunikacja (ET), kontrolowana przez francuskie Vivendi.  Także Elektrim w środowym komunikacie poinformował, że zamierza złożyć odwołanie.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik zarządu PTC Witold Pasek, "zarząd PTC nie widzi żadnego powodu, by przekazać władzę w PTC staremu zarządowi spółki".

We wtorek sąd rejestrowy uznał, że ET jest właścicielem 48 proc. udziałów w PTC, anulując tym samym wpis w rejestrze sądowym, według którego te udziały były własnością Elektrimu. Sąd przywrócił także zapis o składzie zarządu i rady nadzorczej, sprzed zmiany wpisu. Oznacza to, że - według KRS - w skład zarządu PTC wchodzą osoby, które tworzyły go przed lutową zmianą wpisu: Bogusław Kułakowski, Jonathan Eastick, Ryszard Pospieszyński, Wilhelm Stueckemann i Martin Schneider.

Pasek zaznaczył w rozmowie z PAP, że wtorkowa decyzja KRS jest "decyzją techniczną". "Ten wyrok sądu jest wątpliwy choćby z tego powodu, że po raz pierwszy w historii nowego kodeksu spółek handlowych KRS wpisał jako członków zarządu spółki osoby, które nie chcą być w zarządzie i złożyły formalne rezygnacje" - powiedział. Chodzi o Bogusława Kułakowskiego i Martin Schneider.  

Zdaniem Paska, zgodny z rzeczywistością skład udziałowców PTC ustalił sąd arbitrażowy w Wiedniu. Pod koniec 2004 r. zdecydował on, że 48 proc. udziałów operatora to własność Elektrimu. "Ten wyrok jest dla DT, Elektrim i Vivendi (większościowego właściciela ET - PAP) wiążący, bo żadna ze stron nie złożyła od niego apelacji" - powiedział Pasek.

"Elektrim podejmie działania mające na celu ponowne wpisanie Elektrimu do KRS jako udziałowca PTC zgodnie z prawomocnym wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu z 26 listopada 2004 roku. Wyrok ten jest wiążący dla wszystkich stron postępowania, w tym również dla Elektrimu Telekomunikacja" - napisano w komunikacie Elektrimu.

"Związanie ET wyrokiem sądu wiedeńskiego zostało potwierdzone przez polskie sądy, w tym sąd apelacyjny, który w postanowieniu z 11 maja 2005 r. stwierdził, iż wywiera on bezpośrednie skutki prawne dla ET i wprost dotyka praw majątkowych ET" - czytamy w komunikacie. 

Jak podkreślił Elektrim w komunikacie, wykreślenie we wtorek wpisów w KRS było możliwe jedynie w skutek "uporczywego przedłużania przez ET postępowania w sprawie uznania werdyktu sądu arbitrażowego".

Na środowej konferencji prasowej prezes ET Philipp Houdouin poinformował, że spółka zamierza przywrócić "legalne funkcjonowanie PTC". "W tym celu poprosimy uzurpatorów w PTC (...) o pokojowe opuszczenie budynku zarządu PTC wraz z strzegąca ich armią agentów bezpieczeństwa i ochroniarzy" - powiedział.

"Zwracamy się do przedstawicieli DT oraz PTC, aby jak najszybciej porzucili działania nielegalne i podjęli współpracę z legalnymi członkami zarządu i rady nadzorczej nominowanymi przez ET, by umożliwić funkcjonowanie legalnym władzom PTC. W tym celu ET jako udziałowiec PTC poprosi przewodniczącego rady nadzorczej PTC, Dariusza Oleszczuka, o pilne zwołanie posiedzenia rady nadzorczej PTC, a zarząd PTC poprosimy zwołanie zgromadzenia wspólników PTC" - dodał Houdouin.

Zaznaczył, że decyzja KRS "kładzie kres nadużyciom" związanym z werdyktem sądu arbitrażowego, który - zdaniem ET - nie ma żadnych skutków prawnych w Polsce.

Pod koniec lutego br. Elektrim i DT doprowadziły do zmiany w rejestrze sądowym i wpisania Elektrimu jako właściciela 48 proc. udziałów w PTC. Spółka ta została wpisana do KRS w miejsce ET, kontrolowanego przez francuskie Vivendi. Jednak pod koniec sierpnia sąd zakwestionował poprawność zmiany wpisu i nakazał jego ponowne rozpatrzenie.

Sąd w uzasadnieniu podał, że sąd rejestrowy nie uwzględnił wszystkich okoliczności istotnych w sprawie m.in. tymczasowego zarządzenia o zakazie zmian właścicielskich w spółce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane