Puck szuka partnera do szpitala

AT
11-02-2011, 00:00

Do trzech razy sztuka. To powiedzenie pasuje jak ulał do historii przekształceń pomorskiej placówki.

Do trzech razy sztuka. To powiedzenie pasuje jak ulał do historii przekształceń pomorskiej placówki.

Powiat Pucki rozgląda się za partnerem, który pomoże przeprowadzić restrukturyzację i inwestycje w szpitalu liczącym 150 łóżek. Do 11 marca czeka na oferty inwestorów.

— Pod uwagę bierzemy dwie możliwości: przekształcenie szpitala w spółkę (z naszym pakietem mniejszościowym lub większościowym) bądź oddanie szpitala w dzierżawę — mówi Jan Piotrowicz, który odpowiada za przekształcenie w Starostwie Powiatowym w Pucku.

Potencjalni inwestorzy muszą przedstawić plan reorganizacji zakładu, inwestycji i rozszerzenia oferty medycznej. Są już pierwsi zainteresowani.

— Przymierzamy się do złożenia oferty. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że samorządy stawiają wygórowane wymagania — mówi Renata Szczepocka z Grupy Nowy Szpital.

Od kilku lat szpital jest w trakcie leczenia. Zadłużenie udało się zmniejszyć i obecnie wynosi około 8 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne 760 tys. zł.

Będzie to już trzecie podejście do prywatyzacji szpitala. W 2007 r. powiat chciał go sprzedać EMC Instytutowi Medycznemu. Sprawą zainteresowało się jednak CBA i mimo że żadnych nieprawidłowości wtedy nie znaleziono, do transakcji nie doszło. EMC w tej chwili nie przewiduje złożenia oferty. Dwa lata temu druga próba zakończyła się fiaskiem, tym razem z powodu zmian w zarządzie starostwa.

Powiat ma jeszcze jeden pomysł na rozwój lokalnej służby zdrowia — rozważa wybudowanie nowej placówki. Teraz czeka na decyzję Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie przekazania gruntu.

— Nowy szpital powstałby w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Prognozujemy, że jego koszt to około 100 mln zł. Pierwszeństwo będzie miała spółka, która zdecyduje się na inwestycje w istniejącą placówkę — mówi Jan Piotrowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Puck szuka partnera do szpitala