Czytasz dzięki

Puławski Park Naukowo - Technologiczny: trampolina do sukcesu dla startupów

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-09-2020, 07:15

Wschodni Akcelerator Biznesu to platforma startowa, która pomaga w rozwoju nowych pomysłów biznesowych w ramach programu realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Oferowany system wsparcia nakierowany jest na tworzenie rentownych modeli biznesowych, w ramach których na rynek dostarczane będą innowacyjne produkty i usługi.

W efekcie realizacji projektu szybko rośnie ekosystem startupowy Polski Wschodniej, zasilany nie tylko przez nowe projekty biznesowe, ale także kolejne instytucje otwierające się na współpracę oferując swoje wsparcie eksperckie i mentorskie. Puławski Park Naukowo-Technologiczny animuje działania w środowisku skoncentrowanym przede wszystkim na pomysłach związanych z biogospodarką. Rozwój i testowanie technologii, a także wsparcie we wdrożeniach w branży rolno – spożywczej, ekologii, czy też zielnej chemii, wspierana jest przy wykorzystaniu zasobów laboratoryjnych i eksperckich. . Partnerstwo projektu, stanowi siłę napędową dla nowych rozwiązań. Świadczone usługi przez partnerów WAB: Netrix Group, Netrix Ventures, Rebels Valley Sp. z o.o. , Innofin Sp. z o.o. oraz instytucje takie jak Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Grupa Azoty Zakład Azotowe Puławy, UMCS są kluczowe w budowaniu sukcesu i marki Startupa.

Dotychczas, do Wschodniego Akceleratora Biznesu złożono aż 1200 pomysłów wpisujących się w specjalizację: ekologia, żywność i produkty rolno-spożywcze oraz IT/ICT. Ograniczona liczba 220 startupów, które zostaną objęte wsparciem w ramach poszczególnych rund inkubacji, wymusza wysoki poziom rywalizacji między Pomysłodawcami już na etapie „pitchowania” przed panelem ekspertów.

– W inkubacji stawiamy na innowacyjność, czyli na nowe rozwiązania, które przynoszą realne i mierzalne korzyści biznesowi. Elementem wyróżniającym nas na tle innych platform jest intensywna praca nad indywidualnym programem inkubacji, który pozwala na zidentyfikowanie problemów i potrzeb każdej ze spółki. Realizując proces inkubacyjny trzymamy się wyznaczonej drogi, która doprowadza do stworzenia prototypu i opracowaniu odpowiedniego modelu biznesowego – mówi Anna Blajerska, kierownik projektu.

Wschodni Akcelerator Biznesu to platforma, która kompleksowo podchodzi do przygotowania start-upu. Stworzone MVP, opracowany model biznesowy oraz intensywny udział w warsztatach pozwalają na opuszczenie inkubatora z zapleczem wiedzy i możliwości skalowania biznesu.

Kolejnym etapem dla start-upów inkubowanych w Puławach jest możliwość uzyskania wsparcia inwestycyjnego w kwocie do 1 mln PLN. W ramach działania 1.1.2 POPW dofinansowanie otrzymało już 21 podmiotów na kwotę prawie 21 mln PLN.

– Nie kończymy współpracy z pomysłodawcami po zakończeniu inkubacji, wręcz przeciwnie: nawiązujemy ścisłe relacje ze startupami, których działalność wpisuje się przede wszystkim w szeroko rozumiany obszar biogospodarki – mówi Tomasz Szymajda, prezes PPNT. – Staramy się stworzyć im bardzo dogodne warunki pracy i wytwarzania produktu właśnie tu, na miejscu, w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Infrastruktura techniczna, organizacja profesjonalnej obsługi asystenckiej oraz nasza wiedza i globalne kontakty to tylko niektóre z czynników, jakie mogą wpłynąć na rozwój start-upów.

Partnerzy Wschodniego Akceleratora Biznesu, oprócz sztywnych założeń merytorycznych związanych z MVP i modelem biznesowym, wspomagają spółki marketingowo.

– W ramach platformy realizujemy szereg wydarzeń dedykowanych startupom. Mixer Startup pozwala na sieciowanie i łączenie świata VC ze spółkami, które potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego na rozwój pomysłu. Demo Day jest eventem szczególnie dedykowanym startupom. Uczestniczą w nim firmy, które ukończyły swój proces inkubacji i mogą przed panelem ekspertów MVP zaprezentować opracowany dla nich model biznesowy. Dodatkowym elementem Demo Day w naszej platformie jest zorganizowany konkurs. Wyłonieni zwycięzcy mają możliwość wzięcia udziału w prestiżowych międzynarodowych konferencjach startupowych – wyjaśnia Dorota Babska, zastępca kierownika, specjalista ds. marketingu WAB.

Do 31 października 2020 roku trwa nabór do dziewiątej rundy inkubacji we Wschodnim Akceleratorze Biznesu. Osoby mające pomysł na biznes, które chcą go zweryfikować rynkowo i stworzyć prototyp – zachęcamy do złożenia wniosku aplikacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane