Puławy starają się o własne surowce

Małgorzta Grzegorczyk
opublikowano: 02-01-2009, 00:00

Dla Azotów okres dekoniunktury to czas inwestycji i przygotowań do kolejnej hossy. To sprawdzona przez spółkę taktyka.

Mieć własny gaz i prąd — oto cele chemicznej spółki

Dla Azotów okres dekoniunktury to czas inwestycji i przygotowań do kolejnej hossy. To sprawdzona przez spółkę taktyka.

Zakłady Azotowe Puławy, największy w Polsce producent nawozów azotowych i jedyny w kraju producent melaminy, kryzysu się nie boją. Zarządy tej spółki od lat kierują się dewizą, że inwestować trzeba w czasach dekoniunktury, by czerpać zyski, gdy nadejdzie koniunktura.

Wyznaje ją również obecny szef Azotów — Paweł Jarczewski. Dość powiedzieć, że program inwestycyjny na rok obrotowy 2008/2009 opiewa na 1,3 mld zł.

Naczynia połączone

W tym roku Puławy i kopalnia Bogdanka rozpoczną poszukiwanie kapitału na budowę wytwórni zgazowywania węgla, dzięki której można produkować gaz syntezowy, podstawowy surowiec chemicznej spółki. To w skali krajowej przedsięwzięcie bez precedensu. Jego realizacja ma pochłonąć około 3 mld zł. Jakie będą dokładnie koszty inwestycji? Na to pytanie odpowie studium wykonalności. Miało być gotowe w grudniu ubiegłego roku, ale prace się opóźniają. Azoty twierdzą, że realnym terminem w tej sytuacji jest styczeń.

Instalacja ma rozpocząć prace w 2013/2014 r. Dzięki niej Puławy uzyskają 0,5 mld m sześc. gazu. To z kolei umożliwi Azotom budowę drugiego kompleksu chemicznego Puławy II, który będzie wytwarzał roztwór mocznika (nawóz dla rolnictwa).

Szwedzi w Lubelskiem

Na tym nie kończą się plany jednego z największych zakładów na Lubelszczyźnie. W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne walne, które ma podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie do spółki Melamina III aportu w postaci nieruchomości Azotów. To zaczyn kolejnej inwestycji Puław. Pod koniec grudnia zawarły one porozumienie z Vattenfall Poland, dotyczące wybudowania konwencjonalnej elektrowni o mocy przekraczającej 1400 MW. Szwedzi staną się wspólnikiem spółki Melamina III, obejmując w niej 50 proc. udziałów. Strony porozumienia dopuszczają również udział w inwestycji innych podmiotów, m.in. Bogdanki.

(Przy)zakładowa strefa

Od października 2007 r. 99 ha należących do puławskich Azotów należy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Pierwsze zezwolenia pojawiły się po niecałym roku. Azoty dostały ją w lipcu 2008 r. Firma zobowiązała się zainwestować 150 mln zł do końca 2010 r. i zatrudnić 10 pracowników w związku ze zwiększeniem i wprowadzeniem nowych technologii przy produkcji mocznika. We wrześniu do strefy weszła firma Air Liquide, które obiecała 120 mln zł inwestycji i 20 miejsc pracy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzta Grzegorczyk

Polecane