Puławy wpuściły rywala PGNiG

ABT]
opublikowano: 22-12-2011, 00:00

Spółka podpisała umowę z Entrade, które niedawno zdobyło kontrakt na dostawy dla Orlenu.

Zakłady Azotowe Puławy podpisały umowę na dostawy gazu z firmą Entrade Grupa. Do tej pory kupowały błękitny surowiec tylko od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Spółka zużywa rocznie 980 mln m sześc. gazu i jest trzecim po Grupie Azoty Tarnów i Grupie PKN Orlen konsumentem gazu w Polsce. Dzięki umowie z Entrade Puławy zyskają dostęp do tańszego gazu. Dostawy pokryją 5 proc. rocznego zapotrzebowania.

— Dla nas istotna jest nie tylko sama możliwość zakupu gazu od innego dostawcy niż PGNiG, ale także cena. Entrade zaoferowało nam niższą, o ile, tego nie ujawniamy— mówi Wojciech Kozak, członek zarządu Puław.

Dzięki kontraktowi Azoty będą miały możliwość zakupu gazu na rynku spotowym, na którym w ostatnich latach ceny kształtowały się poniżej poziomu cen w kontraktach długoterminowych. Umowa została zawarta na rok i wejdzie w życie w styczniu. Entrade ma już podpisaną umowę z Gaz-Systemem dotyczącą korzystania z rewersu na polskim odcinku gazociągu jamalskiego tłoczącego gaz z Rosji na zachód Europy.

— Strategicznym partnerem jeśli chodzi o dostawy gazu do Puław, będzie nadal PGNiG, a to ze względu na pewność dostaw. Dążymy jednak do tego, by dostawy z innych źródeł mogły zaspokoić do 10 proc. zapotrzebowania — mówi Wojciech Kozak.

W styczniu Puławy podejmą więc negocjacje z kolejnymi dostawcami.

— Zgłosiło się do nas sześć podmiotów, spośród których chcielibyśmy wyłonić jeszcze jednego dostawcę na 2012 r. — mówi Wojciech Kozak.

Zdaniem Wojciecha Kozaka, niektórzy z oferentów być może udostępnią Puławom moce przesyłowe w punkcie zdawczo-odbiorczym w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej. Gaz-System przydzielił je 27 firmom, wśród których są dystrybutorzy gazu oraz krajowe spółki chemiczne w tym Puławy. Dla Entrade umowa z Puławami to drugi co do wielkości kontrakt. Niedawno podpisało umowę z PKN Orlen.

— Obecnie mamy 16 umów, których łączny wolumen to około 110 mln m sześc. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi odbiorcami przemysłowymi i instytucjonalnymi — twierdzi Paweł Kamiński, prezes Entrade Grupa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy