Puławy wracają na stare tory

Anna Bytniewska
opublikowano: 17-09-2007, 00:00

Azoty przedstawią dziś radzie projekty inwestycyjne. Tym razem skarb może się zgodzić. Nawet na akwizycję w Holandii.

Reaktywacja producenta nawozów po odwołaniu prezesa Lewickiego

Azoty przedstawią dziś radzie projekty inwestycyjne. Tym razem skarb może się zgodzić. Nawet na akwizycję w Holandii.

Ministerstwo skarbu poinformowało „PB”, że Zakłady Azotowe Puławy przygotowują się do due diligence holenderskiego producenta nawozów, należącego do koncernu DSM. Spółka przymierza się do jego przejęcia, ale czeka jeszcze na dane finansowe za 2006 r. Można więc przypuszczać, że skarb dał Puławom wolną rękę w sprawie sfinalizowania transakcji.

Rada o gazach…

Na razie jednak uwagę przykuwa dzisiejsze posiedzenie rady nadzorczej. Ma zaopiniować wnioski zarządu na walne 26 września, których poprzednie walne (5 i 24 lipca) nie rozpatrzyły. Ważyły się wtedy losy prezesa Krzysztofa Lewickiego, który ostatecznie stracił stanowisko.

Akcjonariusze mają zdecydować m.in. o współpracy Puław z niemieckim potentatem chemicznym BASF. Koncern zaoferował wspólną realizację projektu ograniczającego emisje gazów cieplarnianych.

Wprowadzając nowoczesną technologię, Puławy zmniejszą emisję dwutlenku węgla. Spółka szacuje, że w latach 2008-12 mogłaby sprzedawać prawa do emisji, zarabiając około 40 mln zł rocznie. Azoty, w zamian za technologię, mają odstąpić BASF 11 proc. jednostek redukcji emisji podtlenku azotu, zaoszczędzonych dzięki wspólnemu projektowi.

…i energii z wiatru

Zarząd Puław zabiega też o zgodę walnego na wydzierżawienie na 30 lat firmie Eko-Plan z Gdańska działek (do 6 ha) pod elektrownię wiatrową.

— Będzie miała moc 27 MW. Nie jest jeszcze przesądzone, czy będzie zasilać zakłady, czy też miasto Puławy — mówi Waldemar Barteli, prezes firmy Eko-Plan.

Nie można wykluczyć, że rada omówi dziś także holenderskie plany Puław. Janusz Radomski, jej przewodniczący z ramienia skarbu, zapowiada, że nadzorcy firmy mogą się zająć także wyborem nowego prezesa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu