Puławy: Zmniejszenie dostaw gazu na razie nie zagraża kondycji spółki

Internet Securities
opublikowano: 02-01-2006, 10:35

Zakłady Azotowe Puławy SA poinformowały w poniedziałek, że problemy z zasilaniem w gaz, o ile nie będą trwały długo, nie stanowią istotnego zagrożenia dla wyników finansowych i produkcyjnych spółki. W styczniu może dojść do podpisania kontraktu na dywersyfikację dostaw gazu dla firmy.

Zakłady Azotowe Puławy SA poinformowały w poniedziałek, że problemy z zasilaniem w gaz, o ile nie będą trwały długo, nie stanowią istotnego zagrożenia dla wyników finansowych i produkcyjnych spółki. W styczniu może dojść do podpisania kontraktu na dywersyfikację dostaw gazu dla firmy.

„Zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu na Ukrainę spowodowały także ograniczenia dostaw dla przemysłowych odbiorców gazu w Polsce, w tym także ZA Puławy” – czytamy w komunikacie spółki.

Firma podała, że dostawy gazu zostały zmniejszone – zgodnie z umową z PGNiG, która przewidywała taką sytuację – do poziomu zapewniającego ciągłość produkcji.

„Instalacje amoniaku są w wystarczający sposób zasilane gazem. Problemy z zasilaniem w gaz, o ile nie będą trwały długo, nie stanowią istotnego zagrożenia dla wyników finansowych i produkcyjnych” – czytamy dalej.

Puławy już od dłuższego czasu pracują nad zapewnieniem alternatywnych źródeł zaopatrzenia w niezbędne dla produkcji surowce. W listopadzie 2005 roku rozpoczęły przerabiać na nawozy ciekły amoniak sprowadzany w ramach kontraktu podpisanego ze spółką Technochimserwis.

„Przerób amoniaku jest poważną alternatywą dla dostaw gazu, a ponadto stanowi uzupełnienie zasilania instalacji w amoniak i umożliwia wykorzystanie mocy produkcyjnych. Dziś, gdy nastąpiły ograniczenia w dostawach gazu, decyzja o zastąpieniu części zużywanego gazu amoniakiem pozwala utrzymać produkcję i ograniczyć ewentualne straty” – głosi komunikat.

Puławy negocjują obecnie kontrakt na dostawy gazu z innych źródeł, co w istotny sposób wpłynie na bezpieczeństwo produkcji i zapewnienie dobrych efektów ekonomicznych.

Według spółki do podpisania kontraktu może dojść jeszcze w styczniu tego roku.

Puławy miały 17,0 mln zł zysku netto w trzecim kwartale 2005 roku (pierwszym kwartale roku obrotowego 2005/2006) wobec 15,8 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody w tym okresie wyniosły 422,2 mln zł wobec 350,1 mln zł rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu