Vive la France – #PBdosłuchania odcinek 4

opublikowano: 14-07-2017, 06:00
aktualizacja: 14-07-2017, 07:39

Kolejny odcinek naszego podcastu poświęcamy związkom Polski i Francji, która 14 lipca świętuje zdobycie Bastylii.

Nasze wzajemne relacje trwają prawie tysiąc lat, bo przecież pierwszą kronikę historii Polski napisał anonimowy mnich, nazywany Gallem, a więc prawdopodobnie pochodzący z terenów dzisiejszej Francji. Z kolei niemal 500 lat temu zdolni do głosowania mieszkańcy Rzeczypospolitej oczarowani wybrali dobrowolnie królewicza Walezjusza swym królem po czym tak jak go pokochali, tak się obrazili gdy ten spektakularnie uciekł z Krakowa. Jaki to był pech, że tych jego kilka miesięcy spędzonych nad Wisłą przypadło na jedną z najsroższych zim XVI wieku. Może gdyby przyjechał latem, to nasze stosunki wyglądałyby inaczej? My jednak nie będziemy mówić o legendarnych już widelcach i toaletach, my zajmiemy się biznesem, choć rozmowy o sentymentach nie zabraknie.

Jakie atuty może zaoferować Polska inwestorom z Francji, o tym opowiada Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
O drugiej stronie medalu, czyli przed potencjalnymi zagrożeniami dla inwestycji francuskich nad Wisłą ostrzega nas Gregoire Nitot, przes firmy SII Polska, giganta rynku IT w naszym kraju.

Z kolei jak nas, Polaków, postrzega obecnie społeczeństwo nad Sekwaną wyjaśnia Jakub Iwaniuk, dziennikarz Le Monde, i nie jest to miła dla nas opowieść…
Dlatego przeniesiemy się do Paryża, a nawet do Pałacu Elizejskiego. Doktor Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o największych wyzwaniach, głównie gospodarczych, stojących przed prezydentem Macronem.

A o wyzwaniach stojących przed polskim biznesem planującym eksportować do Francji mówi Michał Ścibiorek z firmy Zolux, która już odniosła sukces na tamtejszym specyficznym rynku w bardzo wyjątkowej branży. Więcej szczegółów w materiale.

Aby być na bieżąco z nowymi odcinkami dodaj RSS do swojej listy podcastów:

http://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:276778740/sounds.rss

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane