„Puls Biznesu” odpowiada

Albert Stawiszyński
01-09-2003, 00:00

Czy mała firma mająca problemy finansowe może zawrzeć z pracownikami porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia, niż te wynikające z umowy o pracę? Na jakich zasadach jest to możliwe?

Czytelnik z Krakowa

Tak, jest to możliwe. Tryb zawarcia takiego porozumienia przewiduje art. 231a § 1 i 2 kodeksu pracy. Zgodnie z nim, w przypadku gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 osób, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę. Ocena, czy zachodzi taka potrzeba, należy do stron porozumienia, czyli pracodawcy i pracowników.

Pracodawca zawierając porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków pracy musi wyraźnie wskazać, których warunków umownych ono dotyczy, określić nowe warunki oraz wskazać czas, przez który porozumienie będzie stosowane. Nie może być dłuższy niż trzy lata, przy czym po upływie okresu wskazanego w porozumieniu poprzednie warunki umów o prace ulegają automatycznemu odwieszeniu.

Pracodawca może zawrzeć omawiane porozumienie z reprezentująca pracowników organizacją związkową, albo — gdy w u pracodawcy nie działa taka organizacja — z przedstawicielstwem pracowników. Porozumienie należy przekazać właściwemu inspektorowi pracy. Jeżeli zostało ono zawarte z przedstawicielstwem pracowników, musi zostać uprzednio zaakceptowane przez właściwą wojewódzką komisję dialogu społecznego, która funkcjonuje przy urzędzie wojewódzkim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Puls Biznesu” odpowiada