Czytasz dzięki

Pure Biologics podeprze się giełdą

opublikowano: 09-12-2018, 22:00

Spółka, która we wtorek zadebiutuje na NewConnect, chce w najbliższych latach wydać 100 mln zł na poszukiwanie nowych leków. Pomogą dotacje i rynek kapitałowy

Powiększa się grono notowanych w Warszawie spółek biotechnologicznych — tym razem dzięki spółce z Wrocławia. W ciągu ostatniego roku na głównym rynku zadebiutowało OncoArendi Therapeutics, a na małym — Nano Group. Teraz dołącza Pure Biologics, która we wtorek wejdzie na NewConnect. Spółka do tej pory pozyskała ponad 45 mln zł dotacji, a w ciągu najbliższych pięciu lat zamierza zainwestować 100 mln zł w rozwój projektów innowacyjnych.

Pure Biologics, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest
Filip Jeleń (ma 24,6 proc. akcji), liczy, że pierwsze projekty poszukiwania
leków innowacyjnych doprowadzi do fazy badań klinicznych w ciągu pięciu lat. Do
tego czasu może jednak uzyskiwać przychody z innej działalności.
Zobacz więcej

DŁUGIE POSZUKIWANIA:

Pure Biologics, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest Filip Jeleń (ma 24,6 proc. akcji), liczy, że pierwsze projekty poszukiwania leków innowacyjnych doprowadzi do fazy badań klinicznych w ciągu pięciu lat. Do tego czasu może jednak uzyskiwać przychody z innej działalności. Fot. Marek Wiśniewski

— 70 proc. tej kwoty zamierzamy uzyskać z funduszy unijnych, resztę — z rynku kapitałowego. Z oferty prywatnej przed debiutem pozyskaliśmy blisko 3 mln zł i zamierzamy w przyszłości organizować kolejne rundy finansowania. Potrzeby kapitałowe na 2019 r. są zabezpieczone, spółka od lat jest w stanie pokrywać koszty bieżącej działalności z przychodów z prowadzonych badań kontraktowych dla firm farmaceutycznych — mówi Filip Jeleń, prezes i główny akcjonariusz Pure Biologics.

Monetyzowanie biblioteki

Fundamentem biznesu Pure Biologics są biblioteki przeciwciał i aptamerów (krótkich fragmentów DNA lub RNA), które mogą być wykorzystywane w badaniach nad nowymi lekami biologicznymi.

— Jesteśmy jedną z kilkunastu spółek na świecie, które dysponują taką bazą. By stworzyć leki biologiczne, zazwyczaj trzeba wygenerować przeciwciała, które będą wywoływać efekt terapeutyczny, działając na białka chorobotwórcze. W tradycyjnej procedurze generowania przeciwciał wykorzystuje się zwierzęta. U nas ten proces odbywa się w probówce i jesteśmy w stanie wyselekcjonować dowolną liczbę różnorodnych przeciwciał, stanowiących cząstki aktywne do innowacyjnych terapii — wyjaśnia prezes.

Spółka może generować przeciwciała na zlecenie innych firm farmaceutycznych, a także selekcjonować je na potrzeby własnych projektów lekowych.

— Poszukiwanie nowych leków jest procesem kapitałochłonnym. Z tego powodu jesteśmy w stanie realizować samodzielnie na wczesnym etapie jedynie kilka takich projektów. Obecnie poszukujemy przeciwciał w dwóch wskazaniach terapeutycznych. Pierwsze, bardziej zaawansowane, dotyczy raka jelita grubego — na ten projekt pozyskaliśmy już blisko 24 mln zł dotacji. Drugie dotyczy raka płuc, tu ubiegamy się o 32 mln zł dofinansowania — mówi Filip Jeleń.

Poszukiwania nowych leków są na wczesnym etapie — spółka nie wyłoniła jeszcze kandydatów do badań klinicznych.

— To czasochłonny proces — doprowadzenia potencjalnych leków do etapu badań klinicznych można się spodziewać za około pięciu lat. Ukończenie pierwszej fazy badań klinicznych to dla takich spółek jak nasza najlepszy moment na komercjalizację i sprzedaż licencji dużej firmie farmaceutycznej, ale przy pierwszym projekcie możemy równie dobrze zdecydować się na partnerstwo z większym graczem dużo wcześniej — twierdzi prezes.

Badania i rozwój

Pure Biologics w ciągu trzech kwartałów miało 5,45 mln zł „przychodów netto ze sprzedaży i zrównanych z nimi” (czyli z dotacji) i 0,4 mln zł straty operacyjnej. Działalność usługowa, świadczona m.in. na rzecz giełdowej Celon Pharmy, przyniosła 0,87 mln zł.

— Badania kontraktowe będą nam zapewniały strumień przychodów w okresie prac nad innowacyjnymi projektami. Zakładamy, że wraz z rozwojem firmy będziemy mogli uzyskiwać od usługobiorców nie tylko przychody ze sprzedaży wyselekcjonowanych przez nas przeciwciał, ale też płatności za osiągane wraz z rozwojem projektów kamienie milowe i ewentualne tantiemy w przypadku wprowadzenia leku do sprzedaży — mówi Filip Jeleń.

Równolegle do poszukiwania nowych leków spółka prowadzi prace nad alternatywnymi technologiami terapeutycznymi i diagnostycznymi.

— W tym roku pozyskaliśmy już ponad 10,5 mln zł dotacji na opracowanie terapii, która będzie skierowana do pacjentów z zespołem Devica, czyli cierpiących na autoimmunologiczne zapalenie nerwu wzrokowego i rdzenia kręgowego — wyjaśnia szef Pure Biologics.

Organizm pacjentów z tym schorzeniem produkuje autoagresywne przeciwciała, atakujące tkankę nerwową, czego konsekwencją są zaburzenia wzroku, często prowadzące do ślepoty, a ostatecznie paraliż i śmierć.

— Naszym celem jest stworzenie filtru biomolekularnego, który na zasadzie podobnej do dializy mógłby wyłapywać z krwi patologiczne przeciwciała. Szacujemy, że projekt będzie mógł zostać skomercjalizowany w ciągu trzech lat. Staramy się też o ponad 5 mln zł dofinansowania na test onkologiczny, który służyłby wykrywaniu raka pęcherza we wczesnym stadium — mówi Filip Jeleń.

Pure Biologics zatrudnia obecnie około 60 osób.

— Liczba ta może wzrosnąć do 80- -100 osób, jeśli uzyskamy dotacje, o które się ubiegamy — deklaruje prezes. © Ⓟ

TRZY RADY DLA INWESTORA*

MICHAŁ LIPIŃSKI, partner w dziale transakcji kapitałowych BlackPartners

Sprawdź stopień zaawansowania:

1. prowadzonych przez spółkę prac: czy dopiero szuka pomysłu, czy prowadzi już badania, a jeśli tak, to w której są fazie i czy jakiś projekt udało się zakończyć. Sprawdź historię osób zarządzających

2. spółką: czy to ich pierwszy projekt, czy mają na koncie jakieś sukcesy lub wcześniej rozwinęły podobną spółkę. Sprawdź rzetelność i kształt prognoz

3. finansowych, które przedstawiane są inwestorom. Podstawowa reguła jest prosta — czerwona lampka powinna się zapalić, jeśli na wykresach wszystko pięknie rośnie.

*zainteresowanego spółkami biotechnologicznymi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane