Pustych biurowców coraz mniej

Radosław Górecki
opublikowano: 06-09-2005, 00:00

Spada współczynnik powierzchni niewynajętej w biurowcach. Niestety, w II kwartale 2005 r. zmniejszył się też popyt na biura.

CB Richard Ellis, firma zajmująca się doradztwem na rynku nieruchomości, opublikował raport podsumowujący II kwartał 2005 r. na warszawskim rynku powierzchni biurowych.

Spada ilość wolnej powierzchni. To dobra wiadomość dla właścicieli, którzy w ostatnich miesiącach borykali się z problemem pustostanów. Z raportu wynika, że w najlepszej sytuacji znajdują się właściciele biurowców położonych poza centrum. Tutaj współczynnik powierzchni niewynajętej spadł z 8,4 proc. w I kwartale 2005 r. do 7,6 proc. W samym centrum pustostanów wciąż jest dużo — obecnie około 13,9 proc. Analitycy z CB Richard Ellis zwracają uwagę, że liczba pustostanów zmalała mimo mniejszego popytu. Wynika to z tego, że w II kwartale 2005 r. nie oddano do użytku żadnego biurowca.

Mniej wynajęto

II kwartał 2005 r. mógł przynieść rozczarowanie właścicielom biurowców. Po bardzo dobrym początku roku był okresem korekty. Pierwsze półrocze 2005 zakończyło się wynajęciem ponad 175,2 tys. mkw. powierzchni biurowej. To niezły wynik, jednak w porównaniu z pierwszym półroczem zeszłego roku to spadek o 9 proc. Interesująco zapowiadają się więc najbliższe miesiące. Analitycy zaobserwowali, że większość umów (73 proc. transakcji) zawarto z mniejszymi najemcami. Powierzchnie nie przekraczały 500 mkw.

Stabilnie

Po spadkach w ostatnich latach czynsze za powierzchnię biurową są stabilne. Warto jednak zwrócić uwagę, że stawki wywoławcze znacznie różnią się od tzw. czynszów efektywnych. Powodem jest duża liczba różnych upustów oferowanych najemcom przez właścicieli biurowców (np. okresy wolne od czynszów, darmowe aranżacje wnętrz). Według CB Richard Ellis w najlepszych budynkach w centrum Warszawy stawki wyjściowe kształtują się na poziomie 19-21 EUR za mkw. miesięcznie. Tymczasem czynsze efektywne w centrum mieszczą się w przedziale 15-20 EUR za mkw. Poza centrum efektywne stawki to 11-13 EUR za mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu