Putin będzie rozmawiał w Pekinie o współpracy energetycznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2006, 11:22

Pogłębienie strategicznego partnerstwa i współpraca w dziedzinie energetycznej będą przedmiotem rozmów wChinach prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik MSZ Qin Gang.

Pogłębienie strategicznego partnerstwa i współpraca w dziedzinie energetycznej będą przedmiotem rozmów wChinach prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik MSZ Qin Gang.

    Putin przybędzie do Chin 21 marca z dwudniową wizytą, podczas której spotka się z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao.

    Szef Kremla uczestniczyć będzie w inauguracji obchodów Roku Rosji w Chinach, w rosyjsko-chińskim Forum Gospodarczym, oraz w uroczystości podpisania pakietu umów dwustronnych. 

    W tym roku strony zaplanowały 250 wspólnych projektów w  dziedzinie politycznej, militarnej, technologicznej, naukowej,  kulturalnej i ekonomicznej. Ich realizacja ma doprowadzić w ciągu  5 lat do czterokrotnego wzrostu obrotów handlowych; w 2010 roku  maja one sięgnąć kwoty 80 mld dolarów.

    Pekin liczy zwłaszcza - w związku z dobrym klimatem w stosunkach politycznych - na rosyjskie dostawy zaawansowanej broni: samolotów, pocisków, okrętów podwodnych, niszczycieli i lotniskowców.

    W czerwcu Putin ponownie przyjedzie do Pekinu, gdzie weźmie udział w spotkaniu na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

    Poprzednio prezydent Rosji przebywał w Chinach w październiku 2004 roku zaraz po tym, gdy Moskwa i Pekinuregulowały ostatni spór w sprawie przebiegu granicy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane