Putin i Merkel stworzą niemiecko-rosyjską izbę handlu zagranicznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-04-2006, 10:19

Prezydent Władimir Putin obwieścił w czwartek w Tomsku, na zachodzie Syberii, gdzie od środy trwają doroczne niemiecko-rosyjskie konsultacje międzypaństwowe, że porozumiał się z kanclerz Angelą Merkel w sprawie powołania do życia niemiecko-rosyjskiej izby handlu zagranicznego.

Prezydent Władimir Putin obwieścił w czwartek w Tomsku, na zachodzie Syberii, gdzie od środy trwają doroczne niemiecko-rosyjskie konsultacje międzypaństwowe, że porozumiał się z kanclerz Angelą Merkel w sprawie powołania do życia niemiecko-rosyjskiej izby handlu zagranicznego.

"Ustaliliśmy z panią Merkel, że jeszcze w tym roku powstanie nowy mechanizm w systemie stosunków dwustronnych - niemiecko-rosyjska izba handlu zagranicznego" - poinformował Putin z trybuny niemiecko-rosyjskiego forum gospodarczego, towarzyszącego rozmowom politycznym w Tomsku.

Prezydent zapowiedział również, że podczas tomskiego szczytu strony zamierzają uzgodnić kilka wielkich projektów inwestycyjnych. Podkreślił, że w związku z tym Rosja oczekuje pojawienia się na swym rynku kolejnych partnerów z Niemiec.

Putin zwrócił uwagę na "wysoki poziom, jaki osiąga współpraca rosyjsko-niemiecka w takiej strategicznej dla Rosji sferze, jak energetyka". "Rosja niezawodnie zapewnia dostawy surowców energetycznych do wielu krajów świata, w tym do Niemiec" - oświadczył.

Przypominając, że jednym z priorytetów rosyjskiego przewodnictwa w G-8 jest właśnie energetyka, prezydent wyraził nadzieję, że dialog w kwestii energetyki pozwoli na opracowanie wspólnych projektów z korzyścią dla stabilnego rozwoju Europy i świata.

Putin odnotował, że w środę wartość giełdowa Gazpromu wzrosła do 260 mld dolarów, co sprawiło, iż pod względem kapitalizacji rosyjski monopolista gazowy znalazł się na drugim miejscu - za amerykańskim ExxonMobil - wśród światowych koncernów energetycznych.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Putin i Merkel stworzą niemiecko-rosyjską izbę handlu zagranicznego