Putin: Rosja zainwestuje 600 mln USD w kopalnię złota w Kirgistanie

opublikowano: 18-03-2021, 12:17

Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja zainwestuje w drugą pod względem wielkości kopalnię złota w Kirgistanie 600 mln USD, donosi Reuters.

Putin złożył deklarację podczas wystąpienia wideo. Powiedział, że kopalnia Jerooy w północno zachodnim Kirgistanie, której działalność będzie prowadzić rosyjska Alliance Group, osiągnie rekordowe 600 mln USD inwestycji w okresie funkcjonowania. Złoża kopalni szacowane są na 90 ton złota i 25 ton srebra.

Rozpoczęcie wydobycia miało nastąpić w ubiegłym roku, ale kopalnia stała się celem ataku podczas rozruchów, których skutkiem było dojście do władzy populisty Sadyra Japarowa, przypomina Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że Chiny, Rosja i Zachód rywalizują o wpływy Kirgistanie, którego gospodarka w dużym stopniu opiera się na dochodach z wydobycia złota. Kreml jest zaniepokojony napływem miliardów chińskich inwestycji do państw centralnej Azji, który może oznaczać spadek wpływów Rosji w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane