Putin rozmawiał z Juszczenką, prawdopodobnie o gazie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-12-2005, 17:24

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Ukrainy Wiktor Juszczenko przeprowadzili we wtorek rozmowę telefoniczną na temat, jak powiedział rzecznik Kremla, "stosunków dwustronnych", lecz - jak pisze AFP - nie ulega wątpliwości, że poruszono kwestię gazu.

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Ukrainy Wiktor Juszczenko przeprowadzili we wtorek rozmowę telefoniczną na temat, jak powiedział rzecznik Kremla, "stosunków dwustronnych", lecz - jak pisze AFP - nie ulega wątpliwości, że poruszono kwestię gazu.

Rosyjski koncern Gazprom grozi Ukrainie odcięciem dostaw gazu, jeśli ta do końca roku nie zaakceptuje nowych wielokrotnie wyższych cen za ten surowiec.

Rzecznik Kremla Aleksiej Gromow powiedział, że do rozmowy telefonicznej prezydentów doszło z inicjatywy strony ukraińskiej.

Rosja, jak przypomniał we wtorek rosyjski minister przemysłu i energetyki Wiktor Christienko, zaproponowała Ukrainie gaz po 220-230 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych i nie zamierza składać innych propozycji cenowych.

Christienko powiedział też, że "nie odpowiadają rzeczywistości" zapewnienia Ukrainy o tym, że Rosja jest gotowa do stopniowego przechodzenia do cen rynkowych gazu.

Agencja Interfax - powołując się na ukraińskiego ministra paliw i energetyki Iwana Płaczkowa -  podała we wtorek, że Rosja i Ukraina zgodziły się na stopniowe podnoszenie cen gazu dostarczanego przez Rosjan na Ukrainę. Gazprom zaprzeczył tej informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane