Putin zakręci kurek, Nord Stream 2 przyśpieszy

GRA
opublikowano: 28-12-2016, 22:00

Szokujące prognozy 2017 redakcji Pulsu Biznesu

Gazownikom z PGNiG sylwestrowy ból głowy szybko minie. Już 1 stycznia Gaz-System postawi ich w stan gotowości, ogłaszając, że do polskiego systemu wpływa ze wschodu mniej gazu, niż powinno. Nazajutrz Rosja przedstawi wyjaśnienia. — To Ukraina kradnie gaz, który gazociągiem jamalskim powinien płynąć na zachód Europy — będzie głosić oficjalne stanowisko Kremla w tej sprawie.

Reakcja PGNiG musi być szybka, bo przy temperaturze na minus 10 stopni Celsjusza rosyjskich deklaracji bagatelizować nie można. Ruszą zakupy gazu z Niemiec, do gazoportu w Świnoujściu popłyną dodatkowe statki z LNG, w użyciu będą też magazyny gazu.

Polscy odbiorcy żadnych turbulencji w dostawach nie odczują, ale polityczny kryzys przełoży się na niepokój społeczny. Ukraina ogłosi, że rosyjskie oskarżenia są bezpodstawne, a dostawy ograniczył Gazprom. Poziom ukraińskich zapasów gazu będzie najniższy od lat, a temperatura spadnie do minus 15 stopni. Wsparcie z Polski, Słowacji i Węgier rozwiąże problem tylko częściowo, bo połączenia gazowe z Ukrainą mają małą przepustowość.

W połowie lutego Władimir Putin udzieli wywiadu, w którym podtrzyma oskarżenia wobec sąsiada.

Zaapeluje do Europy Zachodniej, by nie tolerowała kradzieży gazu przez Ukrainę. — Właśnie po to, by naszej współpracy nie zakłócali niestabilni pośrednicy, potrzebna jest budowa drugiej nitki gazociągu Nord Stream — będzie argumentował Putin.

W marcu media napiszą o zimie stulecia, ukraińskie szpitale będą ratować wychłodzonych mieszkańców, a rząd w Kijowie padnie na kolana. Niemieccy i francuscy partnerzy Gazpromu po raz kolejny ogłoszą poparcie dla budowy Nord Streamu 2 i zaapelują o przyśpieszenie harmonogramu prac.

W czerwcu Gaz-System i PGNiG ogłoszą, że projekt budowy nowego połączenia polsko-duńsko-norweskiego

wymaga kolejnych analiz, co najmniej do końca roku. Zarządy obu firm podadzą się do dymisji. [GRA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu