Czytasz dzięki

Putin zarobił na ropie rekordowo dużo (WYKRES DNIA)

Załamanie rubla ratuje rosyjski budżet z opałów spowodowanych przez przecenę ropy na globalnych rynkach, zauważa agencja Bloomberg.

Notowania ropy brent wyrażone w rublu z naniesionymi średnimi poziomami w kolejnych latach
Zobacz więcej

Notowania ropy brent wyrażone w rublu z naniesionymi średnimi poziomami w kolejnych latach Bloomberg

Mimo załamania cen ropy wyrażonych w dolarach, przychody rosyjskiego budżetu z ropy będą w tym roku zapewne rekordowe. Średnia cena ropy wyniosła w tym roku 3759 rubli za baryłkę i wyrażona w rosyjskiej walucie była najwyższa w historii. Wszystko dlatego, że tegoroczne załamanie cen ropy przebiegało w podobnym tempie jak załamanie notowań rubla. W rezultacie tegoroczna nadwyżka budżetowa sięgnie 1,27 bln rubli i będzie najwyższa od 2011 r.

- Słaby rubel jest na rękę budżetowi centralnemu. W interesie rządu jest pozwolić na dewaluację waluty, jednak w takiej formie, żeby nie doprowadziło to do paniki Rosjan, przechowujących oszczędności w rublu – komentował w rozmowie z agencją Bloomberg Dmitrij Postolenko, zarządzający towarzystwa Kapital Asset Management.

Jak zauważa Tim Ash, ekonomista Standard Banku, działania Banku Rosji rzeczywiście wskazują na to, że obrona wartości rubla znajduje się bardzo nisko na liście priorytetów instytucji. Dlatego inwestorzy nie oczekują gwałtownych podwyżek stóp czy znaczących interwencji na rynku walutowym. Dlatego jego zdaniem notowania rubla będą podążać w ścisłym związku za notowaniami ropy, a bank pozwoli nawet na dwucyfrową inflację, ponieważ ważniejsza jest dla niego ochrona wzrostu gospodarczego.

„Zachowanie rezerw walutowych jest głównym priorytetem Banku Rosji, na wypadek, kdyby kryzys ukraiński przedłużył się na lata” – napisał Tim Ash w notce do klientów.

Od początku tygodnia rubel i ropa brent solidarnie osłabiły się do o kolejne 8,0 proc., powiększając skalę tegorocznego załamania do odpowiednio 42,9 proc. oraz 43,0 proc.

Notowania ropy brent wyrażone w rublu z naniesionymi średnimi poziomami w kolejnych latach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane