PwC chce sprzedać na giełdzie swój dział konsultingu

Reuters
opublikowano: 31-01-2002, 17:48

NOWY JORK (Reuters) - Firma PricewaterhouseCoopers podała w czwartek, że zamierza wydzielić swój dział konsultingowy i sprzedać go w publicznej ofercie. Największa na świecie firma księgowa stara się w ten sposób przekonać inwestorów, że prowadzone przez nią audyty są niezależne. Firmy księgowe znalazły się pod rosnącą presją, by rozdzieliły swoje usługi konsultingowe od audytor

NOWY JORK (Reuters) - Firma PricewaterhouseCoopers podała w czwartek, że zamierza wydzielić swój dział konsultingowy i sprzedać go w publicznej ofercie. Największa na świecie firma księgowa stara się w ten sposób przekonać inwestorów, że prowadzone przez nią audyty są niezależne.

Firmy księgowe znalazły się pod rosnącą presją, by rozdzieliły swoje usługi konsultingowe od audytorskich, gdyż łączenie ich może prowadzić do konfliktu interesów.

Problem ten stał się szczególnie jaskrawy po tym, jak firma Andersen, która przeprowadzała audyt w gigancie energetycznym Enronie jednocześnie świadcząc mu usługi konsultingowe, przyznała sie do niszczenia dokumentów związanych z tym audytem.

Prezesem PwC Consulting zostanie były szef całej firmy, Thomas O'Neill.

Price próbował w 2000 roku sprzedać swój dział konsultingowy koncernowi komputerowemu Hewlett-Packard za 18 miliardów dolarów.

Do transakcji jednak nie doszło, ponieważ HP chciał sfinansować zakup swoimi akcjami, których wartość gwałtownie spadła z powodu kiepskich wyników firmy.

Od tego czasu PricewatehouseCoopers chce sprzedać dział konsultingu, albo za pośrednictwem oferty publicznej, albo szukając inwestora.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / PwC chce sprzedać na giełdzie swój dział konsultingu