PwC: Co druga polska firma jest okradana

opublikowano: 01-03-2018, 12:11
aktualizacja: 01-03-2018, 12:33

Aż 50 proc. polskich przedsiębiorców pada ofiarą oszustw i innych przestępstw. Co druga firma straciła przez to ponad 400 tys. zł. Mocno wzrosła rola tzw. sygnalistów.

Po raz ósmy firma PwC przedstawiła wyniki badań nad przestępczością gospodarczą wymierzoną przeciwko przedsiębiorstwom. Z raportu „Kto i jak okrada polskie firmy?” wynika, że w ciągu ostatnich 2 lat w co drugiej firmie doszło do nadużyć. Nieprawidłowości jest obecnie więcej o 14 pkt. proc. w porównaniu do poprzednio analizowanego okresu (36 proc.). Autorzy badania podkreślają, że wyraźny wzrost jest zauważalny nie tylko w Polsce. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej nieprawidłowości dotknęły 43 proc. przedsiębiorców (o 12 pkt. proc. więcej niż w 2016 r.), a na świecie - 49 proc. firm (wzrost o 13 proc.).

- Trend wzrostowy jest bardzo niepokojący. Etyka w biznesie powinna być wartością nadrzędną, bo jest fundamentem zdrowej i stabilnej gospodarki. Należy nie tylko postawić na edukację i promowanie uczciwych praktyk, ale także piętnować i karać za nieuczciwe zachowania – twierdzi Marcin Klimczak, partner w PwC, lider zespołu usług śledczych w Polsce, na Ukrainie i w państwach bałtyckich.

W Polsce najczęściej dochodzi do kradzieży majątku przedsiębiorstw. Takich działań dopuszczano się w 47 proc. przypadków. Na drugim miejscu są nieetyczne prowadzenie biznesu i konflikty interesów (43 proc.), a na trzecim - cyberprzestępczość (33 proc.).

17 proc. badanych oświadczyło, że formułowano wobec nich oczekiwania łapówek, a 18 proc. stwierdziło, że ich firmy straciły kontrakty na rzecz konkurenta, który wręczył łapówkę.

Autorzy raportu podają, że co drugie przedsiębiorstwo będące ofiarą przestępczości gospodarczej straciło przez nią ponad 400 tys. zł.

- Firmy zmagają się z poważnymi przestępstwami, a nie tylko drobnymi kradzieżami biurowymi. Z ich powodu co czwarta z nich straciła ponad 4 mln zł – informuje Piotr Szymankiewicz, menedżer w zespole usług śledczych PwC.

Kto okrada firmy? 55 proc. przestępców to ich pracownicy, a połowę tej grupy stanowią przedstawiciele kadry kierowniczej.

Z raportu PwC wynika również, że zdecydowanie wzrosła rola tzw. sygnalistów - dzięki nim wykryto 45 proc. przestępstw. W 2016 r. wskaźnik ten wynosił jedynie 9 proc. Średnia na świecie wynosi 27 proc.

„Rosnąca rola sygnalistów to dowód na to, że firmy są coraz bardziej dojrzałe i coraz więcej uwagi poświęcają na właściwe kształtowanie kultury organizacyjnej – przejrzystej i opartej na etycznych zasadach. Zgłaszanie nadużyć przestaje być traktowane jak donosicielstwo, jest realnym narzędziem kształtowania postaw i zachowań w organizacji. Warto pamiętać o tym, że opracowanie procedur i regulacji to za mało, by mówić o skutecznym przeciwdziałaniu nieprawidłowościom. Konieczne jest ich efektywne wdrożenie poprzez komunikację wewnętrzną i szkolenia wszystkich pracowników” – powiedziała menedżer w zespole usług śledczych w PwC Angelika Ciastek-Zyska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu