Pytanie czytelnika

Monika Niewinowska
opublikowano: 20-06-2005, 00:00

Obliczamy de minimis

- We wniosku o dotację należy podać wartość pomocy publicznej uzyskanej w ciągu ostatnich trzech lat, a w tym pomoc de minimis. W jaki sposób wyliczyć jej wartość

Przedsiębiorca z Warszawy

Odpowiedź redakcji

Pomoc de minimis — tzw. pomoc publiczna minimalna — jest to pomoc, której państwo może udzielać przedsiębiorcy do wysokości 100 tys. EUR w ciągu trzech lat. Przepisy dotyczące udzielania pomocy minimalnej reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 69/2001 z 12 stycznia 2001 r.

Przedsiębiorca korzystający ze wsparcia musi więc zwracać uwagę, czy program, w ramach którego się go udziela, nie jest określony mianem de minimis. Jest to istotne z dwóch względów: po pierwsze, wartość uzyskanego wsparcia w ramach takich programów trzeba będzie sumować przez 3 lata, pilnując, czy nie przekroczy ono 100 tys. EUR. Po drugie, przymierzając się do programu de minimis, należy sprawdzić, ile wynosi wolny limit — czyli ile brakuje do granicy 100 tys. EUR.

Wyliczając wartość uzyskanego wsparcia de minimis, sumuje się wszystkie środki, które przedsiębiorca otrzymał w ramach tego typu programu. Jeśli przekroczy w ciągu 3 lat kwotę 100 tys. EUR, nie może otrzymać w kolejnym roku żadnej pomocy określonej jako de minimis. Nie ma jednak przeszkody korzystania z innych programów pomocowych.

Ci przedsiębiorcy, którzy korzystali z unijnego wsparcia już po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nie mają problemów z identyfikacją uzyskanej pomocy de minimis — każdy tego rodzaju program jest odpowiednio opisany. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego — Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw jako pomoc de minimis jest określone wsparcie na internacjonalizację przedsiębiorstw w ramach działania 2.2.2 oraz na doradztwo w działaniu 2.1 — ale tylko w przypadku, gdy o dotację ubiegają się nowo powstałe firmy, które swoją działalność gospodarczą opierają na nowoczesnych technologiach. W przypadku Phare 2002 — który był dostępny już po pierwszym maja 2004 r. programami de minimis były „Wstęp do jakości” i „Dostęp do usług innowacyjnych”. Już niedługo ruszą programy finansowane z Phare 2003 — żaden z nich nie będzie pomocą de minimis.

Jednak przed przystąpieniem Polski do UE nie istniał problem pomocy de minimis. Od maja 2004 r. do maja 2007 r. do puli tej pomocy będzie wliczana również pomoc indywidualna, otrzymana przez przedsiębiorcę przed 1 maja 2004 r. Jako pomoc indywidulaną traktuje się wszystkie dotacje, których udzielała PARP do 30 kwietnia 2004 r., a więc należy je wliczać do pułapu 100 tys. EUR w ramach pomocy de minimis dla przedsiębiorcy. Jedynym wyjątkiem są dotacje na certyfikat z 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu