PŻM wstrzymał konkurs na stanowisko dyrektora firmy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-01-2005, 15:59

Rada pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) postanowiła wstrzymać się z ogłoszeniem konkursu na dyrektora naczelnego firmy. Jako powód podała niedotrzymanie obietnic resortu Skarbu Państwa, który według rady miał wstrzymać się z powołaniem kuratora dla PŻM.

Rada pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) postanowiła wstrzymać się z ogłoszeniem konkursu na dyrektora naczelnego firmy. Jako powód podała niedotrzymanie obietnic resortu Skarbu Państwa, który według rady miał wstrzymać się z powołaniem kuratora dla PŻM. MSP odpowiada, że dopóki nie otrzyma pisemnego potwierdzenia wyboru tymczasowego kierownika firmy, nie wycofa wniosku o powołanie kuratora.

"Z uwagi na złamanie przez ministra skarbu uzgodnień poczynionych z radą pracowniczą, w szczególności nieuzasadnione i sprzeczne ze złożonymi deklaracjami kontynuowanie działań zmierzających do ustanowienia dla PŻM kuratora, pomimo skutecznie, prawnie powołanego tymczasowego kierownika, rada pracownicza postanawia wstrzymać wszczęcie postępowania w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora naczelnego PŻM" - napisano w przesłanym PAP piśmie.

Rada zapewnia jednocześnie, że z chwilą wycofania wniosku MSP o powołanie kuratora firmy albo oddalenia go przez sąd, podejmie następne decyzje w sprawie konkursu.

Rzecznik prasowy resortu skarbu Janusz Kwiatkowski powiedział w piątek PAP, że "ministerstwo podtrzymuje swoje stanowisko, że z chwilą uzyskania pisemnego potwierdzenia i dokumentów z Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzających wybór tymczasowego kierownika firmy, ministerstwo wycofa wniosek o powołanie kuratora". Dotychczas bowiem ministerstwo takiego pisemnego potwierdzenia nie uzyskało, wyjaśnił rzecznik.

Jednocześnie, dodał Kwiatkowski, resort oczekuje, że w uzgodnionym terminie zostanie wyłoniony w konkursie dyrektor PŻM.

11 stycznia 2005 r. podczas spotkania w resorcie skarbu rada pracownicza zgodziła się na ogłoszenie konkursu. Nowy dyrektor miał być powołany do 21 lutego. MSP zobowiązało się jednocześnie wycofać wniosek ze szczecińskiego sądu o powołanie kuratora w PŻM. Tymczasem rozprawa w sprawie powołania kuratora ma się odbyć 10 lutego.

Wcześniej, pod koniec grudnia 2004 r. w PŻM powołano tymczasowego kierownika firmy. Został nim dotychczasowy dyrektor finansowy przedsiębiorstwa Andrzej Cieśliński. W uzasadnieniu swojej decyzji, rada pracownicza stwierdziła, że w dalszym ciągu podtrzymuje swoje stanowisko o braku podstaw prawnych i faktycznych odwołania przez ministra skarbu Jacka Sochy dyrektora naczelnego PŻM Pawła Brzezickiego.

Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił 17 grudnia wnioski dyrektora Brzezickiego i rady pracowniczej o uchylenie decyzji ministra skarbu w sprawie odwołania Brzezickiego.

W sierpniu Socha odwołał Brzezickiego ze stanowiska. Brzezicki pełnił tę funkcję od sześciu lat. Powodem decyzji ministra było to, że pięć lat wcześniej dyrektor sprzedał udziały w kilku spółkach, nie czekając na wyrażenie zgody lub sprzeciwu przez resort.

Dyrektor odwołania nie przyjął argumentując, że - tak jak wymagała procedura - wystąpił o zgodę na zmiany własnościowe w tych spółkach, jednak resort nie ustosunkował się do nich w wymaganym 30-dniowym terminie. W obronie dyrektora stanęli pracownicy firmy i rada pracownicza.

Dyrektor PŻM skierował wniosek do sądu o uchylenie decyzji ministra. Poparły go rada pracownicza i załoga. Sąd jednak uznał, że dyrektorowi i radzie pracowniczej nie przysługuje sprzeciw wobec decyzji ministra i oddalił ich wnioski. Orzeczenie sądu jest nieprawomocne. Brzezicki złożył apelację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane