PZU: bez komentarzy w sprawie nieprawidłowości w firmie

PAP
13-08-2007, 16:24

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) nie komentuje wypowiedzi b. ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka w sprawie materiałów o nieprawidłowościach w PZU, przekazanych mu  przez prezesa firmy Jaromira Netzla.

"Nic ponad to, co było w komunikacie (niedzielnym oświadczeniu prezesa PZU - PAP) nie mamy do dodania" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy PZU Tomasz Brzeziński. Odmówił jakichkolwiek dodatkowych informacji i komentarzy.

Poniedziałkowy "Dziennik" napisał, że Jaromir Netzel spotkał się 5 lipca z ówczesnym szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem, by przekazać mu materiały o próbie wyłudzenia z PZU 13 mld zł.

Gazeta cytowała ubiegłotygodniową wypowiedź Netzla, który mówił, że spotkanie trwało 15 minut i podczas tego spotkania Netzel przekazał Kaczmarkowi materiały na temat działań na szkodę PZU.

Jeszcze w niedzielę rzecznik prasowy PZU przekazał oświadczenie Netzla, w którym przyznał on, że "w sprawach dotyczących Grupy PZU kontaktował się z różnymi organami państwa w zakresie ich kompetencji". Jedną z tych osób był Kaczmarek.

Netzel zaprzeczył jednak w oświadczeniu, by kogokolwiek "informował o jakichkolwiek nieprawidłowościach wewnątrz Grupy PZU na kwotę 13 mld zł (bądź zbliżoną), bo takie fakty nie są mu znane".

RMF FM podało w poniedziałek komentarz ekonomisty Adama Rucińskiego, według którego w dokumentach przekazanych przez PZU Kaczmarkowi mogły być dowody na bezprawną sprzedaż aktywów największego polskiego ubezpieczyciela. Jednak zdaniem Rucińskiego, ewentualne materiały nie mogły dotyczyć "wielkiej afery", ponieważ doniesienie w tej sprawie musiałoby trafić do prokuratury.

13 mld zł to kwota odpowiadająca równowartości ponad trzykrotnego zysku netto Grupy PZU za ubiegły rok (wyniósł on ponad 3,7 mld zł). Za pierwszy kwartał br. zysk netto Grupy PZU wyniósł ponad 1,1 mld zł. Kapitały własne Grupy PZU wyniosły na koniec I kwartału br. prawie 14,5 mld zł.

Aktywa netto całego polskiego sektora ubezpieczeń wyniosły na koniec I kw. br. (wg Komisji Nadzoru Finansowego) 116,1 mld zł. 13 mld zł stanowiłoby więc 11 proc. aktywów całego sektora ubezpieczniowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU: bez komentarzy w sprawie nieprawidłowości w firmie