PZU: Eureko grozi skargą do unii Bezprawny pozew Jesteśmy niewinni Konsorcjum walczy

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 16-11-2000, 00:00

PZu: eureko grozi skargą do unii

Konsorcjum Eureko/BIG BG twierdzi, że Ministerstwo Skarbu Państwa łamie umowy i wprowadza w błąd opinię publiczną oraz posłów. Mniejszościowi akcjonariusze PZU przygotowali serie pozwów przeciwko decyzjom resortu.

Najpoważniejszy zarzut Eureko dotyczy złamania przez MSP umowy sprzedaży akcji PZU. Zdaniem konsorcjum, wybór rady nadzorczej i zarządu PZU, w których nie znaleźli się przedstawiciele mniejszościowych akcjonariuszy, narusza umowę prywatyzacyjną i statut spółki.

— Zaskakujące jest, że minister podważa ich ewidentne zapisy — twierdzi Ernst Jansen, dyrektor wykonawczy Eureko.

Aldona Kamela-Sowińska, wiceminister skarbu, powiedziała, że inwestor rekomenduje czterech przedstawicieli do rady nadzorczej PZU. WZA może nie uwzględnić tych rekomendacji. Ernst Jansen uważa tymczasem, że zgodnie z zapisami statutu obie strony wyznaczają swoich przedstawicieli do rady nadzorczej, a wytłumaczenie MSP jest nieprawdziwe.

Eureko twierdzi, że nowe władze PZU nie dość, że zostały wybrane ze złamaniem statutu, to jeszcze wszystko odbyło się podczas nielegalnego walnego.

Bezprawny pozew

Konsorcjum uważa, że ministerstwo złamało umowę prywatyzacyjną składając do sądu wniosek o jej unieważnienie.

— Umowa stanowi, że na 30 dni przed skierowaniem pozwu do sądu trzeba przedstawić zarzuty drugiej stronie. Ten czas jest przeznaczony na rozmowy prowadzące do kompromisu. Nie otrzymaliśmy żadnego zawiadomienia z ministerstwa — twierdzi Ernst Jansen

Ernst Jansen dodaje, że Andrzej Chronowski, minister skarbu, mówiąc o intencjach złożenia pozwu dezinformuje opinię publiczną i polskie władze. Minister tłumaczył, że celem pozwu było sprawdzenie legalności zapisów umowy, poznanie opinii sądu i skłonienie inwestorów do ustępstw.

— Ministrowi chodzi o unieważnienie umowy. Dodatkowo wnioskował on o zablokowanie przysługującego nam prawa głosu i prawa do dywidendy — twierdzi Ernst Jansen.

Jesteśmy niewinni

Konsorcjum odrzuca wszystkie zarzuty resortu kierowane pod jego adresem we wniosku o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej.

— Umowa prywatyzacyjna i statut gwarantują utrzymanie przez Skarb Państwa kontroli nad towarzystwem. Nawet po upublicznieniu spółki, gdy SP nie będzie już właścicielem, zachowa on dwa miejsca w radzie nadzorczej — uważa Ernst Jansen.

Jego zdaniem, nieprawdą jest też, że konsorcjum miało niejasne intencje przy zawieraniu umowy prywatyzacyjnej. Świadczyć ma o tym stała gotowość Eureko do rozmów z ministerstwem.

Konsorcjum walczy

Ernst Jansen zapowiada, że Eureko będzie bronić swoich racji we wszystkich możliwych sądach.

— Mamy przygotowane pozwy dotyczące uchwały NWZA PZU z 31 sierpnia mówiącej o skreśleniu z porządku obrad wyboru uzgodnionego przewodniczącego rady nadzorczej, przeciwko uchwale z 30 października zobowiązującej zarząd do wyboru określonych władz PZU Życie. Do sądu wpłynął już wniosek o zabezpieczenie powództwa w odniesieniu do uchwał WZA z 10 listopada. Jednocześnie przygotowujemy wnioski dotyczące wyboru władz PZU podczas tego zgromadzenia, które uważam za prawną farsę — mówi Ernst Jansen.

Eureko przygotowuje ponadto białą księgę dotyczącą prywatyzacji PZU. Zostanie ona przedstawiona prezydentowi, premierowi i posłom w przyszłym tygodniu.

— Przeglądamy obecnie umowy zawarte przez Polskę z krajami, z których pochodzą spółki tworzące alians Eureko. Interesują nas zwłaszcza zapisy dotyczące ochrony inwestorów — dodaje Ernst Jansen.

Eureko analizuje też wpływ, jaki konflikt związany z prywatyzacją PZU może mieć na członkostwo Polski w UE. Joao Talone, prezes Eureko, wystosował do premiera Jerzego Buzka list, w którym informuje, że konsorcjum nie złoży skargi do Komisji Europejskiej bez wcześniejszego oficjalnego powiadomienia polskich władz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU: Eureko grozi skargą do unii Bezprawny pozew Jesteśmy niewinni Konsorcjum walczy