PZU nie wyklucza zakupu banku, ale bez integracji i wspólnych oddziałów

ISBNews
13-05-2015, 10:47

PZU nie wyklucza wejścia kapitałowego do banku, ale na poziomie strategicznym, a nie operacyjnym, co wyklucza m.in. wspólne oddziały. Na ewentualne inwestycje PZU może przeznaczyć obecnie 3-5 mld zł, poinformował członek zarządu Przemysław Dąbrowski.

Zobacz więcej

Przemysław Dąbrowski Marek Wiśniewski

"W momencie, gdy nasz rynek oferował dużo wyższe stopy zwrotu, to nawet, jak aktywa pracowały ze stopą 5%, to było w porządku. Teraz obligacje są poniżej 3% i jest presja, aby coś  zrobić z kapitałem. Szukamy możliwości, zebry zlewarować silną pozycję PZU na rynku. To się może odbyć poprzez procesy zakupowe banków, ale co do zasady wykluczamy silną integrację PZU z aktywami bankowymi. To nie ma racji bytu" - powiedział Dąbrowski podczas konferencji prasowej.

"Nawet, gdybyśmy dokonali akwizycji banku, to nie ma planów, aby łączyć oddziały PZU z oddziałami banku. To by było zarządzanie na poziomie strategicznym, a nie operacyjnym"- dodał.

Dąbrowski poinformował, że żadne działania, które mają jakiekolwiek konsekwencje finansowe i powodowały konieczność komunikowania rynku nie dzieją się.

"Oczywiście, oglądamy mnóstwo instytucji finansowych, przyglądamy się bardzo wielu instytucjom także poza Europą" - powiedział Dąbrowski.

Zadeklarował też, że obecnie na inwestycje grupa może przeznaczyć od 3 do 5 mld zł.

"Na koniec marca 2015 kapitały grupy to ponad 14 mld zł. Skrajne podejście, na które zarząd nie pójdzie, to niecałe 4 mld zł, ale jako grupa chcemy utrzymać na wysokim poziomie, więc mówimy o 7-8 mld zł. Z tych 14 mld zł zarekomendowaliśmy dywidendę 2,6 mld zł.  (…) Ale nasze zyski rosną i kapitały też będą rosły. Ten poziom kapitałów, który możemy przeznaczyć na inwestycje to 3-5 mld zł"- podkreślił.

Dodał, że PZU jest szczególnie zainteresowanie zakupem spółek ubezpieczeniowych, ale problemem jest brak dużych podmiotów do zakupu w naszym regionie Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU nie wyklucza zakupu banku, ale bez integracji i wspólnych oddziałów