Czytasz dzięki

PZU przedstawił politykę dywidendową i kapitałową

opublikowano: 04-10-2016, 07:11

PZU przedstawił nową politykę kapitałową i dywidendową na lata 2016-2020. Michał Krupiński, prezes ubezpieczyciela, nie wykluczył wypłaty nawet 100 proc. zysku za 2016 r.

Wysokość dywidendy ma być ustalana w oparciu o skonsolidowany zysk grupy, przypisany jednostce dominującej. Nie więcej niż 20 proc. ma powiększać zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych, natomiast nie mniej niż 50 proc. ma być wypłacane w formie dywidendy. 

- Przyjęliśmy, że maksymalnie do 20 proc. zysku będzie mogło zostać przeznaczone na rozwój organiczny oraz nie więcej niż 30 proc. na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć. Oznacza to, że zarząd co roku będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 50 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Naszą intencją jest jednak, aby ten wskaźnik był jak najwyższy – powiedział prezes Michał Krupiński.

W rozmowie z PAP prezes PZU zadeklarował, że spółka może wypłacić dywidendę za 2016 r. bliską 100 proc. zysku.

Według prognoz analityków, spółka zanotuje 2,52 zł zysku na akcję za 2016 r. Konsens prognoz dla dywidendy to 2,26 zł.

Zastrzeżono, że przy ustalaniu poziomu dywidendy będą uwzględniane rekomendacje nadzoru, a także że musi być ona spójna z polityką kapitałową. 

Polityka zarządzania kapitałem ma dążyć do m.in. maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału dla akcjonariuszy podmiotu dominującego w szczególności przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa i utrzymaniu zasobów kapitałowych na cele strategicznego rozwoju poprzez akwizycje. Utrzymywany ma być docelowy współczynnik wypłacalności na poziomie 200 proc. dla Grupy PZU, PZU SA oraz PZU Życie, a wskaźnik dźwigni finansowej ma nie przekraczać 0,35 dla grupy. 

W okresie obowiązywania polityki założono brak emisji akcji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane