PZU szacuje na 2,748 mld zł wpływ zdarzeń w Aliorze i Pekao na wynik ubezpieczyciela

  • PAP
opublikowano: 20-07-2022, 21:40
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PZU szacuje, że jednorazowy wpływ zdarzeń, które miały miejsce w Alior Banku i Banku Pekao, na wyniki finansowe grupy kapitałowej PZU wyniesie 2 mld 748 mln zł - poinformowało PZU w środowym komunikacie.

Marek Wiśniewski

Wyjaśniono, że chodzi o rezerwy banków na ryzyko związane z walutowymi kredytami hipotecznymi i możliwość skorzystania przez hipotecznych klientów złotowych z ustawowych wakacji kredytowych.

Alior Bank i Bank Pekao wchodzą w skład grupy PZU.

Jak podało w środę PZU, zgodnie z raportem Banku Pekao, w skonsolidowanych wynikach finansowych za II oraz III kwartał 2022 r. banku zostaną ujęte takie zdarzenia jak utworzenie rezerwy na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych w wysokości 403 mln zł w ciężar II kwartału 2022 r.

"Dodatkowe rezerwy odzwierciedlają utrzymujące się negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego oraz napływ nowych spraw spornych, ujęcie kosztu związanego z modyfikacją umów kredytów hipotecznych złotowych udzielonych konsumentom z tytułu zawieszenia przez nich spłat kredytu w łącznej kwocie 2 mld 429 milionów zł brutto" - napisano w komunikacie.

"Powodem rozpoznania powyższego kosztu jest uwzględnienie przez Bank uprawnień klientów do skorzystania z zawieszenia przez nich spłat kredytu wynikających z ustawy" - dodano.

Dodano, że Bank Pekao oraz grupa kapitałowa banku spodziewają się ujemnego wyniku finansowego za III kwartał 2022 r.

Jeśli zaś chodzi o Alior Bank, to oszacował on możliwość skorzystania przez klientów z wakacji kredytowych i koszt modyfikacji umów kredytowych z tego tytułu na 466 mln zł.

"W związku z powyższym, zarząd PZU informuje, że szacunkowy wpływ zdarzeń opisanych przez banki na wyniki finansowe PZU i grupy kapitałowej PZU wyniesie około 595 milionów zł na skonsolidowany wynik finansowy netto grupy kapitałowej PZU przypisany jednostce dominującej oraz na wynik finansowy PZU SA (...) około 2 748 milionów zł na skonsolidowany wynik finansowy grupy kapitałowej PZU" - napisano.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU, którego tradycje sięgają 1803 r. Akcje spółki od 2010 roku notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa z 34,19-proc. akcji.

PZU posiada 31,91 proc. akcji Alior Banku i 20,0 proc. akcji Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane