Czytasz dzięki

PZU testuje system antydronowy

opublikowano: 24-04-2018, 09:55
aktualizacja: 24-04-2018, 09:56

Sektor ubezpieczeniowy powoli dostosowuje swoją ofertę do nowych zagrożeń, jakie rodzi popularyzacja technologii, m.in. dronowych. PZU sprawdza, co w tym zakresie oferują młode firmy i do współpracy zaprasza Advanced Protection System.

Gotowy jest już pojazd terenowy wyposażony w specjalistyczny sprzęt i mini centrum dowodzenia, służący do kontroli przestrzeni powietrznej i neutralizacji zagrożeń wynikających z niewłaściwego użycia dronów np. podczas zorganizowanych imprez masowych, a także na terenach przemysłowych, w obszarach rozmieszczenia infrastruktury krytycznej. Sprzęt został przygotowany przez Advanced Protection System (APS) i dostosowany do wymogów określonych przez PZU Lab. Współpraca została zainicjowana w Space3ac, programie akceleracyjnym realizowanym w ramach ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. I będzie kontynuowana. 

“Firma APS przygotowała pojazd terenowy, będący w stanie szybko dotrzeć w wyznaczone, nawet trudno dostępne miejsca, wraz ze specjalistycznym sprzętem i mini centrum dowodzenia służącym do kontroli przestrzeni i w razie potrzeby do neutralizacji zagrożeń dronowych” - mówi Tomasz Huś, prezes PZU Lab. Ubezpieczyciel poszuka możliwości “wpięcia” rozwiązania we własną ofertę.
Zobacz więcej

“Firma APS przygotowała pojazd terenowy, będący w stanie szybko dotrzeć w wyznaczone, nawet trudno dostępne miejsca, wraz ze specjalistycznym sprzętem i mini centrum dowodzenia służącym do kontroli przestrzeni i w razie potrzeby do neutralizacji zagrożeń dronowych” - mówi Tomasz Huś, prezes PZU Lab. Ubezpieczyciel poszuka możliwości “wpięcia” rozwiązania we własną ofertę. ARC

- Osią zainteresowań PZU Lab jest m.in. rozbudowywanie projektów, które zwiększają bezpieczeństwo dużych firm będących w portfelu ubezpieczeniowym Grupy PZU. Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy coraz bardziej zaawansowane i specjalistyczne potrzeby największych firm w zakresie ograniczania ryzyka ich działalności. Obecnie pracujemy m.in. nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do zapobiegania awarii maszyn, wdrażamy szkolenia z wykorzystaniem modeli wirtualnej rzeczywistości, chcemy też wprowadzić nowoczesne rozwiązania antydronowe czy systemy cyberochrony dla przemysłu - mówi Tomasz Huś, prezes PZU Lab.

Dodaje, że rezultaty pracy wykonanej wspólnie z APS są “więcej niż zadowalające”, a gotowe już rozwiązanie odpowiada na potrzeby klientów PZU. Spółka poszuka więc możliwości jego wdrożenia. 

- Nasz system obniża poziom ryzyka, co jest istotne z punktu widzenia ubezpieczyciela - mówi Radosław Piesiewicz, prezes APS. 

Projekt w ujęciu całościowej aktywności grupy jest niszowy, ale dla producenta systemów antydronowych może stanowić dobrą rekomendację. Spółka ma już na koncie pierwsze wdrożenia, m.in. na Stadionie Miejskim w Gdyni, system antydronowy został też przekazany do  użytku służbom mundurowym w Czechach, trwają także rozmowy z odbiorcami w Estonii i w Arabii Saudyjskiej. 

- Ze sprzedażą ruszyliśmy pod koniec 2017 r. Nasz model biznesowy bazuje zarówno na sprzedaży autorskiego systemu antydronowego, jaki i jego wynajmie. Zapotrzebowanie rynkowe jest ogromne, nie jesteśmy jedyni, którzy to dostrzegają. Firm w sektorze pojawia się coraz więcej, ale liczyć będą się tylko te, których systemy są najbardziej skuteczne - dodaje Radosław Piesiewicz. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane