PZU umacnia pozycję lidera na rynku ubezpieczeń

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-01-2018, 22:00

Największy polski ubezpieczyciel z kwartału na kwartał poprawia wyniki, rozwijając nie tylko produkty ubezpieczeniowe, lecz także bankowe i inwestycyjne. Dzisiaj zarząd firmy przedstawi strategię do 2020 r.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA udowadnia, że gigantyczne inwestycje wcale nie przeszkadzają w wypracowaniu rekordowych zysków. Z danych za III kwartał 2017 r. wynika, że spółka nie tylko utrzymała rentowność we wszystkich kluczowych liniach biznesu, mimo trudnego dla ubezpieczycieli okresu w postaci znacznego wzrostu szkodowości w II połowie ubiegłego roku, ale również podwoiła zyski, a amerykańska agencja ratingowa S&P Global Ratings podwyższyła perspektywę ratingową grupy z negatywnej do stabilnej. Ponadto, Grupa systematycznie umacnia swoją pozycję lidera w segmencie ubezpieczeń — obejmując prawie 37 proc. polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, a w ubezpieczeniach na życie udziały PZU zwiększyły się do 45,7 proc. — tak wynika z danych na koniec czerwca 2017 r. W ostatnich miesiącach PZU trafił do syndykatu Lloyd’s, korporacji przewodzącej w przemyśle ubezpieczeń od trzech stuleci. Ten ruch otwiera przed polskim graczem nowe możliwości o globalnym wymiarze.

Trzy miliardy zysku

Największy polski ubezpieczyciel dzięki coraz większej skuteczności w sprzedaży ubezpieczeń oraz wejściu na rynek bankowy dzięki przejęciu Alior Bank i Bank Pekao SA wyraźnie poprawia swoje statystyki. W trzecim kwartale 2017 r. Grupa PZU dysponowała 300 mld zł aktywów, wypracowując jednocześnie ponad 3 mld zł zysku netto w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku (1,12 mld zł w analogicznym okresie 2016 r.). Mimo wzrostu szkód, wywołanego przez silne nawałnice i opady deszczu, które nawiedziły w ubiegłym roku Polskę, spółka w trzech kwartałach 2017 r. zebrała w ramach składek ubezpieczeniowych (brutto) prawie 17 mld zł, czyli ponad 15 proc. więcej w stosunku do tego samego okresu 2016 r. Ubezpieczyciel wykazuje również dobre wyniki z działalności bankowej w postaci mocnej sprzedaży produktów kredytowych przez Alior Bank i jednocześnie utrzymuje dyscyplinę kosztową — wskaźnik kosztów administracyjnych spółek ubezpieczeniowych Grupy na koniec września 2017 r. spadł do 6,6 proc. Lepsza koniunktura na GPW także przyczyniła się do sukcesu PZU, której wynik inwestycyjny, po wyłączeniu wpływu z działalności bankowej oraz po uwzględnieniu kosztów odsetkowych, wzrósł po III kw. 2017 r. o 59 proc., przekraczając 1, 6 mld zł. Reasumując, wszystko wskazuje na to, że miniony rok okaże się najlepszym, jak dotąd, okresem w historii ubezpieczyciela.

W pierwszej lidze

Dzięki poprawie wyników działalności ubezpieczeniowej oraz inwestycyjnej ubezpieczyciel w III kw. 2017 r. zanotował wzrost wskaźnika ROE o 7,5 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. Co więcej, według danych na koniec pierwszej połowy 2017 r., po nabyciu pakietu akcji Banku Pekao, wskaźnik wypłacalności Grupy PZU, liczony według formuły standardowej Solvency II, wyniósł 247 proc., przekraczając średni wskaźnik wypłacalności dla grup ubezpieczeniowych w Europie. Ubezpieczyciel ma również inne powody do radości: w ostatnich miesiącach — S&P Global Ratings, pozytywnie oceniając działania zarządu oraz wizję rozwoju spółki, podwyższyła perspektywę ratingową PZU z negatywnej do stabilnej. Jednocześnie rating siły finansowej i rating kredytowy PZU pozostał na poziomie A-, czyli o jeden stopień powyżej długoterminowego ratingu Polski w walucie zagranicznej, i zarazem jest to jedna z najwyższych możliwych ocen dla polskiej spółki.

Grupa sukcesywnie zwiększa nie tylko skalę, ale również zakres swojej działalności — Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Grupy PZU (TUW PZUW), skoncentrowane początkowo na trzech segmentach rynku: strategicznych spółkach skarbu państwa, podmiotach szpitalnych oraz programach typu affinity, praktycznie na samym początku swojej działalności, podpisało duży kontrakt ze spółką ENEA. W efekcie spółka ubezpiecza m.in. nowy blok energetyczny B 11 Elektrowni w Kozienicach — największą jednostkę wytwórczą opalaną węglem kamiennym w historii krajowej energetyki. Od tego roku TUW PZUW będzie się natomiast skupiać na samorządach. Pierwsza duża umowa już została zawarta — w latach 2018-20 TUW PZUW będzie ubezpieczycielem Miasta Łodzi.

Ponadto, Grupa PZU została udziałowcem brytyjskiej Argenty, która wchodzi w te samo duże ryzyko co nasz rodzimy ubezpieczyciel, czyli w energetykę, petrochemię, duży majątek i częściowo — w ubezpieczenia morskie. Wisienką na torcie jest fakt, że Argenta należy do syndykatu Lloyd’s, dzięki czemu polska spółka uzyskała prestiżowy certyfikat „Member of Lloyd’s” i tym samym weszła do I ligi ubezpieczeń korporacyjnych na świecie. W Lloyd’s, który zajmuje od ponad 320 lat czołową pozycję w branży, był ubezpieczony HMS Titanic i wieże World Trade Center. Lloyd’s obejmuje ochroną m.in. dzieła Leonarda DaVinci w Galerii Narodowej w Londynie, satelity i statki kosmiczne, platformy wiertnicze, a także… nogi Tiny Turner, Rihanny i Davida Beckhama czy struny głosowe Celine Dion oraz Bruce’a Springsteena.

RESPECT z dużą stopą zwrotu

Ubezpieczyciel jest również mocno zaangażowany w rozwój CSR. W 2012 r. Grupa znalazła się w składzie Indeksu RESPECT, podmiotów notowanych na warszawskim parkiecie i zarazem odpowiedzialnych społecznie. Cały Projekt RESPECT Index realizowany przez GPW od 2009 r. ma właśnie na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony we wszystkich możliwych obszarach — od ekologii po aspekty społeczne i pracownicze. Wyniki notowań indeksu RESPECT pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG.

Indeks w ciągu ośmiu lat istnienia zwiększył swoją wartość o 85 proc. Dla porównania, w tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 59 proc., a WIG20 zyskał 3,5 proc. Społeczne projekty, w które od lat angażuje się PZU, są bardzo różnorodne. Np. Grupa otrzymała wyróżnienie europejskiej organizacji EFMA, za innowacyjny sposób obsługi klientów Głuchych i Niedosłyszących: Jako pierwsza firma w Europie, we współpracy ze spółką Migam, ubezpieczyciel uruchomił pod koniec ubiegłego roku trójstronne połączenia wideo przez internet z konsultantem w języku migowym.

PZU realizuje również wiele projektów we współpracy ze Stowarzyszeniem Misie Ratują Dzieci oraz Stowarzyszeniem Siemacha, organizując np. turnusy wypoczynkowe połączone z terapią psychologiczną dla dzieci ofiar wypadków i ich rodzin. Jesienią 2017 r., w ramach Mobilnej Strefy Zdrowia PZU, dzieci z rejonów dotkniętych przez sierpniowe nawałnice skorzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych. PZU wspiera też ONKOfundusz — ogólnopolski portal społecznościowego wsparcia chorych na nowotwory oraz finansuje leczenie nowatorską metodą, prowadzoną przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy, podawania chemii w aerozolu pacjentom z przerzutami nowotworów do otrzewnej.

Zabieg ten jest szansą dla chorych, w przypadku których wyczerpały się wszystkie inne metody leczenia onkologicznego. Ubezpieczyciel współfinansował również pierwszy w Polsce samochód przystosowany do potrzeb osoby z porażeniem czterokończynowym. Wspiera też akcję „Bezpieczna zima z GOPR”, organizację kursów lawinowych oraz promuje Lawinowe ABC. Pod jej auspicjami ruszy też niebawem „Bezpieczny Poród” — pierwszy w Europie Środkowo- -Wschodniej powszechny program kształcenia podyplomowego lekarzy z zakresu położnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane