PZU wyciąga pomocną dłoń do LOT

Agnieszka Jabłońska
27-01-2011, 00:00

Państwowe firmy stworzą spółkę, która odkupi biurowiec PLL LOT. Być może będzie w nim urzędował nowy zarząd.

Narodowy ubezpieczyciel zostanie wspólnikiem narodowego przewoźnika. W branży nieruchomościowej

Państwowe firmy stworzą spółkę, która odkupi biurowiec PLL LOT. Być może będzie w nim urzędował nowy zarząd.

W nadwerężonej kasie narodowego przewoźnika liczy się każdy grosz, dlatego LOT sprzedaje co może. Na razie pozbył się dwóch spółek zależnych. Fiaskiem zakończyła się natomiast sprzedaż warszawskiej siedziby firmy, z której przewoźnik miał korzystać na zasadzie leasingu zwrotnego.

Choć do przetargu stanęła niemiecka spółka, wyceniony na 100-120 mln zł biurowiec przy ul. 17 Stycznia nie zmienił właściciela. Z informacji "PB" wynika, że pomocną dłoń do LOT wyciągnie teraz PZU.

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Biurowiec ma odkupić powołana w tym celu spółka LOT z PZU, w której ubezpieczeniowy gigant miałby objąć mniejszościowy pakiet. Decyzja o jej powołaniu jest jednym z punktów programu zaplanowanego na 1 lutego walnego przewoźnika.

— Spółka zajmie się zarządzaniem nieruchomością, a przewoźnik będzie jej płacił ratę dzierżawną za korzystanie z budynku, który pozostanie pośrednio pod kontrolą skarbu państwa, więc będzie pewność, że wysokość opłat się nie zmieni — mówi osoba związana z LOT.

Przedstawiciele PZU i LOT odmawiają w tej sprawie komentarza. Według resortu skarbu, nie jest jeszcze przesądzone, kto będzie partycypował w spółce.

— LOT potrzebuje zarządcy nieruchomości, bo na razie z tytułu ich posiadania ponosi wyłącznie koszty. Nie wybraliśmy jeszcze udziałowca. Będzie nim firma, która złoży najkorzystniejszą ofertę — zapowiada Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu odpowiedzialny za LOT.

Jeśli akcje obejmie PZU, będzie kolejną spółką z państwowymi udziałami, która ratuje narodowego przewoźnika, dokonało tego Towarzystwo Finansowe Silesia, a ostatnio Regionalny Fundusz Gospodarczy. PZU pomoże mu zresztą nie pierwszy raz. W lutym 2010 r., gdy linie walczyły o zachowanie płynności, ubezpieczyciel pożyczył im 17 mln zł.

Wietrzenie w zarządzie

To nie koniec przemeblowań w grupie. Szykują się także roszady w zarządzie LOT. Na najbliższym posiedzeniu zdecyduje o nich rada nadzorcza. W spółce huczy od pogłosek, że stanowiska mogą stracić Leszek Narowski, członek zarządu ds. handlowych, i Wojciech Bańkowski przedstawiciel zarządu ds. restrukturyzacji.

— Na ich miejsce pojawi się ktoś nowy albo obowiązki przejmą prokurenci, którzy już działają w spółce — wyjaśnia osoba zbliżona do LOT.

Chodzi o tzw. ekipę Marcina Piroga, nowego prezesa LOT, czyli Michała Jaszczyka i Przemysława Książczyka. Wraz z Dominikiem Czajewskim, którego przewoźnik zatrudnia jako doradcę, odpowiadali za restrukturyzację Ruchu, gdy Marcin Piróg został jego prezesem. Kiedy po zakończonej przedwcześnie misji w kolportażowej spółce Piróg zdobył prezesurę w LOT, było niemal pewne, że wkrótce sprawdzonych współpracowników ściągnie także do przewoźnika.

— Zwracaliśmy uwagę, że przy pełnym składzie zarządu prokura jest niepotrzebna. Niepokoi nas jednak, że gdy do Ruchu weszli prokurenci, Marcin Piróg odwołał nawet członka zarządu wybranego przez załogę. Mamy nadzieję, że ta sytuacja się nie powtórzy — mówi Stefan Malczewski, przewodniczący Solidarności w LOT.

Rada nadzorcza LOT zbiera się 31 stycznia.

okiem eskperta

Taka transakcja to nic nadzwyczajnego

Maciej Barański, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK

Kluczową informacją jest cena zakupu nieruchomości LOT i wielkość przychodów z jej wynajmu. To decyduje to tym, czy jest to atrakcyjna inwestycja, czy pomoc udzielana przez jedną państwową spółkę drugiej. Sam pomysł nie jest zaskakujący. Na świecie firmy ubezpieczeniowe często inwestują w nieruchomości. Są bezpiecznym aktywem, które przynosi przepływy finansowe z wynajmu.

PZU ma też doświadczenie w zarządzaniu budynkami. Posiada przecież duży portfel własnych nieruchomości, w których prowadzi biznes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU wyciąga pomocną dłoń do LOT