Qatar Airways nabywa udziały w Cathay Pacific

opublikowano: 06-11-2017, 06:39
aktualizacja: 06-11-2017, 06:40

Linie lotnicze Qatar Airways zgodziły się przejąć pakiet udziałów w dalekowschodnim rywalu przewoźniku Cathay Pacific Airways. Umowa ma pozwolić operatorowi znad Zatoki Perskiej dobyć przyczółek na drugim pod względem wielkości rynku lotniczym na świecie.

Qatar stanie się właścicielem 9,6 proc. udziałów Cathay Pacific odkupując je od hongkońskiej firmy Kingboard Chemical Holdings. Pakiet wyceniony został na 5,16 mld HKD (662 mln USD). 

Zobacz więcej

Qatar Airways

fot. Bloomberg

Pierwsza w historii inwestycja linii lotniczych z Bliskiego Wschodu we wschodnioazjatyckim przewoźniku, sprawi, że firma z siedzibą w Doha będzie trzecim co do wielkości akcjonariuszem w Cathay. 

Zapewni to Qatar Airways również dostęp do Chin Kontynentalnych, które mają stać się największym rynkiem lotniczym w ciągu dekady. Transakcja ma miejsce kilka miesięcy po tym, jak Qatar Airways zrezygnowały z inwestycji w American Airlines Group, po odrzuceniu oferty przez amerykańskiego przewoźnika.

Cathay Pacific jest członkiem aliansu Oneworld. Jego największym akcjonariuszem jest konglomerat z Hongkongu Swire Pacific z udziałami na poziomie 45 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu