“QE ruszy za dwa tygodnie”

opublikowano: 01-09-2012, 17:43

Fed uruchomi kolejną rundę ilościowego luzowania (QE) polityki pieniężnej za dwa tygodnie, twierdzi Bill Gross, kierujący inwestycjami w PIMCO.

- To, co jest celem luzowania ilościowego przez Fed, to trwałe poprawa zatrudnienia – powiedział Gross w CNBC już po wystąpieniu szefa Fed w Jackson Hole. – Dopóki nie nastąpi kilka kwartałów bezrobocia na poziomie 7 proc., będziemy widzieć QE – dodał.

Zobacz więcej

Bill Gross, fot. Bloomberg

Gross uważa, że Fed ruszy z QE po wrześniowym posiedzeniu FOMC, choć może wstrzymać się na miesiąc jeśli sierpniowe dane z rynku pracy okażą się dobre. Jego zdaniem, choć QE3 jest niemal pewne, to jego wpływ będzie niewielki.

- Polityka pieniężna znalazła się w ślepym zaułku. Kiedy stopa procentowa spadnie do zera, nie ma już wiele możliwości stymulacji – powiedział.

Gross uważa, że QE3 będzie otwarte w tym znaczeniu, że nie będzie wyznaczonych żadnych specyficznych parametrów, zarówno jakie aktywa będą kupowane, jak i w jakiej ilości i przez jak długi czas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / “QE ruszy za dwa tygodnie”