Qualia zbuduje biurowiec w centrum stolicy

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 11-03-2014, 00:00

Qualia Development wystąpiła o warunki zabudowy działki przy ulicy Sienkiewicza w Warszawie, gdzie powstanie biurowiec.

Nowoczesny biurowiec o powierzchni 35 tys. mkw. ma zastąpić siedzibę oddziału PKO Banku Polskiego, która zostanie wyburzona. Prócz biur znajdzie się w nim pasaż handlowo-usługowy, który przedłuży Pasaż Wiecha aż do stacji drugiej linii metra przy ul. Świętokrzyskiej.

ZIELEŃ ZAMIAST PARKINGU: Budowa nowego biurowca w miejscu siedziby PKO Banku Polskiego pozwoli przywrócić warszawiakom plac Młynarskiego przy Filharmonii, który wiele lat temu zamieniono w obskurny parking. [FOT. ARC]
ZIELEŃ ZAMIAST PARKINGU: Budowa nowego biurowca w miejscu siedziby PKO Banku Polskiego pozwoli przywrócić warszawiakom plac Młynarskiego przy Filharmonii, który wiele lat temu zamieniono w obskurny parking. [FOT. ARC]
None
None

Pod budynkiem powstanie podziemny parking na 130 samochodów, który deweloper wybuduje na własny koszt (za kilkanaście milionów złotych) i odda we władanie miastu. Według szacunków inwestora, miasto może zarobić na nim kilka milionów złotych rocznie. Dodatkowo spółka zagospodaruje plac Młynarskiego przy Filharmonii i stworzy tu skwer, na którym w przyszłości mogłyby odbywać się koncerty plenerowe.

— Aby Warszawa zaczęła przypominać miasta europejskie, należy przywrócić mieszkańcom place miejskie, które teraz są betonowymi parkingami pełnymi samochodów — uważa Leszek Piotr Nałęcz, prezes firmy Qualia Development.

Deweloper otwarcie przyznaje, że realizacja tak ambitnych planów będzie ekonomicznie uzasadniona, jeśli miasto się zgodzi na proponowaną wysokość budynku, czyli 41 m w pierwszej linii zabudowy i 76 m w drugiej. Działka, na której planowana jest inwestycja, pozwala na wybudowanie obiektu o zróżnicowanej wysokości.

— Część budynku w pierwszej linii zabudowy od strony ulicy Marszałkowskiej, mierząca około 41 metrów, wpisuje się w linię pierzei wyznaczoną przez powstający Nowy Sezam. Znajdujący się bliżej placu Młynarskiego, w drugiej linii zabudowy, główny korpus biurowca składa się z dwóch wież liczących około 76 m, które wysokością odpowiadają sąsiednim wieżowcom — wyjaśnia Piotr Bujnowski z pracowni architektonicznej Fiszer Atelier 41, która przygotowała projekt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane